E premte, 14 Maj, 2021
22 C
Tirana

Etiketa

bota

Trumpi çimenton kontrollin e Partisë Republikane me lideren e tyre në Kongres

UASHINGTON - Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve pritet të zgjedhin ligjvënësen Elise Stefanik në një post të lartë drejtues të premten, duke dërguar një...

Më shumë se 40 të vdekur pas një paniku masiv në Izrael

Mijëra izraelitë ultrafetarë ishin mbledhur për të festuar në Meron festën e tyre. Shpërthimi i panikut shkaktoi vdekjen e shumë personave. Nga shpërthimi i një...

Myslimanët e të krishterët, duhet të mësojnë nga historia e tyre e përbashkët

burimi: https://www.arabnews.com/node/1846736 Përshtatur për Tirana Today Nga Saud Al-Sarhan dhe Johnnie Moore “Arab News” Gjatë viteve të fundit, miliarda myslimanë dhe të krishterë kanë kremtuar festat fetare,...

Tërheqja nga Afganistani, Biden: koha për t’i dhënë fund luftës së përhershme

Presidenti Joe Biden deklaroi të mërkurën se planifikon t'i japë fund luftës më të gjatë të Shteteve të Bashkuara dhe se është "koha që...

Biden shpalos planin prej 2 trilionë dollarësh mbi infrastrukturën e punësimin

Presidenti Joe Biden bëri publik të mërkurën një plan mbi punësimin dhe infrastrukturën prej 2 trilionë dollarësh. "Infrastruktura jonë po shkatërrohet", tha presidenti gjatë një...

Covid-19/ Sa kohë do të duhet për të vaksinuar të gjithë botën?

Brenda vetëm disa muajsh, kompanitë farmaceutike kanë prodhuar qindra miliona doza të vaksinës Covid-19. Por bota ka nevojë për miliarda doza, dhe sa më shpejt që të jetë e mundur. Kompanitë thonë se kanë mundësi të prodhojnë mjaftueshëm vaksina për...

Bota që na pret: Feudalizmi kibernetik

Nga: Michele Di Lollo “Opinione.it” Është pak a shumë si në filmin e famshëm “Matrix”. Makineritë kanë marrë kontrollin e gjithçkaje, dhe një elitë teknologjike...

Si do të duket bota post-pandemike?

Nga Jakub Wiśniewski “Euractiv” Ne jemi duke jetuar në mesin e pandemisë, duke mos pasur ende përgjigje për pyetjet më themelore se si preken shumë...

Si do t’ia bënte bota pa sistemin GPS?

Nga David Hambling “BBC” Kur lundrimi satelitor u bllokua në aeroportin kombëtar të Izraelit “Ben Gurion” vitin e kaluar, ishte vetëm aftësia e kontrollorëve të...

“Vala e dytë po vjen më shpejt nga sa u mendua”, 33 milionë raste me C*VID-19 në të gjithë botën

Universiteti Johns Hopkins ka raportuar shifra në rritje me infeksione të reja me koronavirus në Indi dhe SHBA. Të shtunën vonë në mbrëmje India...

Të fundit

PD/ Tomorr Alizoti: “KAS të mos mohojë të drejtën për transparencë”

“Zgjedhjet e 25 Prillit nuk duhet dhe nuk do të njihen”. Kështu tha sot në një deklaratë për mediat, drejtuesi politik i PD-së për...

Blinin kokainë dhe e shisnin/ Edhe dy bashkëpunëtorë me efektivin e RENEA-s

Një 28-vjeçar, i identifkuar si Xhulio Liçi, pjesëtar i Forcave Renea, u vu në pranga ditën e sotme në kryeqytet, pasi u kap me...

Sistemi shëndetësor në Irlandë, nën shënjestrën e sulmeve kibernetike

Irlanda ka rënë pre e një sulmi kibernetik ndaj sistemeve të saj shëndetësore. Lajmin e ka bërë të ditur Ministri i Shtetit për Prokurimin...

Koka e Bashës nuk i zgjidh hallet e opozitës, thjesht i kamuflon ato

Nga: Skënder Minxhozi Lulzim Basha është sot rrufepritësja e vetme zyrtare e humbjes së zhurmshme të 25 prillit për opozitën shqiptare. Rreth tij dhe të...

Beograd/ Dy serbë lirohen nga akuzat për vrasjen e shqiptarëve

Gjykata e Lartë në Beograd liroi Jugosllav Petrushiqin dhe Radeta Petroviqin nga akuzat për vrasjen e dy shqiptarëve, Hamdi Neziri dhe Rrahman Idrizi, gjatë...