E enjte, 21 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

vdekjet

OBSH: Vdekjet nga orari i gjatë i punës janë në rritje

Puna mbi 55 orë në javë mund të jetë "rrezik serioz për shëndetin", zbulon një studim i ri. Qindra mijëra njerëz vdesin çdo vit...

Fushata e vaksinimit dhe fshehja e të vdekurve në Serbi

Mediat gjermane publikojnë të dhëna interesante për vaksinimin, por edhe shokuese për heshtjen e numrit të të vdekurve në Serbi. Serbia hesht për shifrën...

Shqiptarët me zemrën më të dobët, vdekjet nga sëmundjet koronare sa katërfishi i mesatares europiane

Më shumë se gjysma e vdekjeve gjatë vitit të kaluar në Shqipëri kanë ardhur si rrjedhojë e problemeve me zemrën. Sipas INSTAT, në vitin...

Popullsia e Shqipërisë “në rënie të lirë”, bien lindjet dhe shtesa natyrore

Instat ka publikuar të dhenat demografike per tremujorin e dytë të këtij viti. Ecuria e treguesve demografikë vijon të jetë e trishtë. Edhe për...

Vdekjet nga tumoret/ Rriten frikshëm të meshkujt e rinj, ja qytetet më të prekura

Vdekshëria nga sëmundjet tumorale ka shënuar një rritje të fortë te meshkujt përgjatë vitit 2018, ndërsa në të kundërtën është ulur tek femrat. Sipas të...

Vdekjet si “dëme anësore” nëpër spitale, ç’po ndodh me mjekët shqiptarë?

Policët dhe mjekët në Shqipëri, kanë një marrëdhënie dashuri-urrejtje, me pjesën tjetër të qytetarëve. Kjo për shkak të kulturës së dobët të shërbimit, por...

Zyrtare, prodhohet ilaçi që minimizon vdekjet nga kanceri i gjirit

Kompania farmaceutike zvicerane NOVARTIS ka arritur të prodhojë një preparat që zvogëlon rrezikun e humbjes së jetës nga kanceri i gjirit. Lajmin i publikuar...

Shifrat e dhimbshme/Alarmi nga kanceri dhe zemra, vdekjet zbresin te moshat e reja

Përhapja e sëmundshmërisë dhe plakja e popullsisë ka rritur numrin total të jetëve të humbura në vitin 2017 me 844 persona ose 3.9 për...

Sëmundja SPOK, shkaktari i tretë i vdekjeve në botë

Një ndër shkaktarët kryesorë të vdekjeve në botë, është një sëmundje për të cilën flitet shumë pak: sëmundja pulmonare obstruktive kronike (SPOK). Kjo e fundit...

RAPORTI/ Shqipëria po plaket, bie numri i lindjeve me 15,4%

Instituti i Statistikave ka publikuar raportin “Treguesit Demografikë”, për tremujorin e dytë të vitit 2017. Ajo që bie menjëherë në sy nga këto statistika, është...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...