E diel, 27 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Etiketa

ekonomia

Punët që mund t’i marrim botës, shansi që po na vjen në derë

Pandemia e COVID-19 nxiti qarkullimin e idesë së diversifikimit të furnitorit në kushtet kur Kina, “fabrika” më e madhe globale për sektorë sensitivë si...

Turizmi “shpresa” e ekonomisë/ Beqaj: E premtja dhe e hëna të jenë pushim

Aktualisht ekonomia shqiptare nuk është në ditët e saj më të mira, kjo për shkak të pandemisë. Por ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, tanimë...

“Faturat ju janë rritur nga viti në vit”, Basha jep premtimet nga Pogradeci (VIDEO)

Kryedemokrati Basha, në një lidhje 'live' nga Pogradeci, ka folur për situatën e vështirë ekonomike që gjendet ky qytet. Ai ka vizituar nga afër...

Banka e Shqipërisë: Rikuperimi do të ndodhë për dy vjet

Në një analizë të posaçme për “Monitor”, Banka e Shqipërisë pohoi se, në rrethanat që ndodhemi, pasiguria në parashikimet makroekonomike është relativisht e lartë,...

Gent Sejko nga Kuvendi: Rrezikojmë rritjen e kredive të këqija

Kreu i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, shprehet se për shkak të situatës së krijuar nga pandemia, sistemi bankar rrezikon rritjen e kredive me...

FMN kritikon qeverinë për heqjen e tatim-fitimit dhe amnistinë fiskale

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka kritikuar tre nismat e qeverisë për amnistinë fiskale, heqjen e tatim-fitimit deri në vitin 2029 dhe për heqjen e TVSH-së. Përmes...

Sejko: 17 mijë persona kanë mbetur të papunë prej pandemisë

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko njoftoi se17 mijë persona kanë humbur punën gjatë periudhës së pandemisë. Sipas tij, ekonomia është tkurrur me 2.52%...

Paketa e qeverisë ndaj pandemisë, Anila Denaj jep lajmin e madh

Deri më tani qeveria ka aplikuar dy paketa financiare, për të ndihmuar qytetarët dhe bizneset për të përballuar situatën anti-COVID. Ministrja e Financave, Anila...

“Rama zbrazi xhepat e shqiptarëve”, Basha flet për një realitet tjetër nga PD-ja

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, sërish ka shigjetuar kryeministrin Rama për shkatërrimin e ekonomisë. Basha ka prezantuar edhe planin ekonomik të qeverisjes së...

Parashikimi i zymtë i FMN-së, ja sa do të tkurret ekonomia globale prej pandemisë

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon se ekonomia globale do të pësojë një tkurrje me 4.9% këtë vit. FMN thekson se rikuperimi do të jetë më i...

Të fundit

Moti për nesër/ Reshje dhe shtrëngata në të gjithë vendin

Sot pasdite (e diel, dt. 27) priten reshje të dobëta në të gjithë vendin. Nesër (e hënë, dt. 28) priten reshje intensive në qarqet...

Do zëvendësojë Bora Zemanin? Romeo dhe Donald Veshaj në kafe me Xhemi Shehun

Pas përfundimit të programit “Treshat”, Romeo dhe Donald Veshaj po përgatiten për fillimin e një sezoni të ri televiziv. Pas largimit të Bora Zemanit...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Lëvizja surprizë/ Basha përjashton nga gara Lefter Maliqin

Demokratët e Qarkut të Beratit do të votojnë të hënën për kandidatët e propozuar nga anëtarësia. Qarku i Beratit, me 8 mandate, ka një...

Sërish aksident në Tiranë, makina përplas 70-vjeçarin

Një tjetër aksident i rëndë ka ndodhur sot në Tiranë, ku një mjet ka përplasur një të moshuar. Tek ‘21 Dhjetori’ mjeti me drejtues...