E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Etiketa

ekonomia

Qytetet fantazmë, “piramidat” që mund të shembin ekonominë kineze (VIDEO)

Kina është sot superfuqi ekonomike. Ajo po investon në shumë vende të botës, për të zgjeruar ndikimin e saj. Por disa nga investimet në vend,...

Basha sulmon Ramën: Në 7 vite rrënove ekonominë, u rritën çmimet për shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar me akuza ndaj kryeministrit, Edi Rama lidhur me gjendjen e ekonomisë në vend. Duke i’u referuar metodologjisë...

Basha: Rama cicëron gënjeshtra ndaj meje, ekonomia po falimenton

Teksa kryeministri, Edi Rama i kërkon të dalë e të flasë për rolin e tij gjatë luftës në Kosovë, kryedemokrati Lulzim Basha thotë se...

Sikur të flisnim vetëm për ekonominë

Nga: Ben Andoni Interpretimi i parametrave ekonomikë, projektuar nga instancat zyrtare të statistikave por edhe burime të tjera, është krejt i ndryshëm. Politikisht, ata që...

Mendimi ekonomik përballë vendimmarrjes politike

Nga: Adrian Civici Kur bëhet fjalë për raportet dhe marrëdhëniet ndërmjet ekonomistëve dhe politikanëve, ndërmjet rekomandimeve e sugjerimeve të ekonomistëve dhe vendimmarrjes politike vazhdojmë të...

Fillimet e përballjes me tregun e lirë dhe ekonominë e tregut në Shqipëri

Nga: Adrian Civici Kur filloi të flitej hapur për “tregun” dhe “ekonominë e tregut në Shqipëri”? Si jemi përballur ne si ekonomistë të formuar me...

Frika nga pandemia, shqiptarët shtojnë kursimet

Depozitat bankare shënuan një tjetër rritje të ndjeshme për muajin shtator, duke vijuar një tendencë të qëndrueshme kursimi, që është konstatuar që pas fillimit...

Matematika e kryeministrit që tallet me sakrificën e qytetarëve

Nga: Klodian Tomorri Degjova nje replike te kryeministrit Edi Rama me kolegen Marsela Karapanço te A2 CNN, e cila ne fakt ishte nje fyerje ndaj...

Banka Botërore: Ekonomia e Shqipërisë do bjerë 8.4% këtë vit

Banka Botërore pret që rimëkëmbja e ballkanit Perëndimor të jetë e ngadaltë dhe e pasigurt. Banka ka publikuar sot Raportin e Rregullt Ekonomik nr....

Rikthim karantine në Shqipëri? Konfindustria: Pasojat do të ishin shkatërimtare

Përmes një deklarate të shpërndarë për mediat, Konfindustria kundërshton çdo rikthim të gjendjes së karantinës për bizneset dhe qytetarët si masë kundër Covid 19. “Në...

Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...