E diel, 22 Maj, 2022
12.5 C
Tirana

Etiketa

arti

Akademiku Artan Fuga ka 5 pyetje për Lulzim Bashën, “A do art zotni?”

Artan Fuga, postimi në facebook: A do pak art zotni? Artistët e lënë rrugëve dhe pesë pyetje për z. Lulzim Basha Në këtë fushatë elektorale kur partia...

Muzika e humbur – Efraim Radner

nga Efraim Radner, profesor i teologjisë historike në Kolegjin Wycliffe. Një nga imazhet më shqetësuese që kam parë vjen nga ditët e fundit të James...

Credins bank gjithmonë në mbështetje të artit dhe artistëve

Arti ka fuqinë të inspirojë, të edukojë dhe të motivojë. Credins Bank është gjithmonë në mbështetje të artit dhe artistëve, sidomos në këto kohëra...

Credins Bank mbështet Artin!

Prej vitesh Banka Credins ka dhënë kontributin e saj në mbështetje të artit dhe kulturës shqiptare. Dhe sot, në këto kohë të vështira të pandemisë,...

“Arti gjithmonë bashkon dhe çon përpara shoqërinë”

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë dhe Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare Kulturore për Fëmijë...

Arti si “çekiç” për të ndryshuar shoqërinë

Edicioni online i festivalit të teatrit Postwest, organizuar nga teatri Berliner Volksbühne dhe partnerë nga Evropa Lindore dhe Juglindore kritikon dhe abuzimet sociale, për...

“Jemi në pikë të hallit”, Gjergj Leka zbulon detajet për festivalin e tij

Duke marrë shkas edhe nga polemikat e fundit të festivalit të fundvitit, kompozitori Gjergj Leka ka zbuluar se në muajin janar ai do të...

Magjia dhe arti i Robert Ndrenikës, kolosit të teatrit dhe kinematografisë shqiptare

Nga Eugent Kllapi/ Shqipëria ka pasur dhe ka shumë aktorë të talentuar. Disa e kanë kaluar këtë prag dhe quhen ndryshe mjeshtërore. Ai është...

Arti i së mundshmes, Inovacioni në Kongresin Botëror të Internet of Things (IoT)

Internet of Things (IoT) po ndryshon botën rreth nesh. Miliarda pajisje në të gjithë botën ndërveprojnësot, duke ndikuar në zhvillimin e shumë sektorëve të...

Revolta e Reshat Arbanës: Ikni o politikanë, lëreni popullin të dal në selamet!

Role që kanë bërë histori, interpretime që emocionojnë çdo shpirt, zë që ka bërë dhe më të fortin të drithërohet. E kush nuk e...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...