E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

“Arti gjithmonë bashkon dhe çon përpara shoqërinë”

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë dhe Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare Kulturore për Fëmijë realizuan ekspozitën me punime në pikturë dhe skulpturë të fëmijëve të kësaj qendre.

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, në fjalimin përshëndetës theksoi: “Është kënaqësi e veçantë për mua që të shikoj se si fëmijët kanë arritur në një shkallë të lartë të përvetësimit të pikturës dhe skulpturës. Arti gjithmonë bashkon dhe çon përpara shoqërinë”.

Gjithashtu ky aktivitet u përshëndet dhe nga Drejtori i Qendrës Kombëtare Kulturore për Fëmijë, z. Agim Bajko. Për punimet e sjella, fëmijët u pajisën dhe me certifikata.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...