E hënë, 6 Korrik, 2020
20 C
Tirana

Etiketa

anetaresim

Hartohet korniza e bisedimeve për anëtarësim në BE, me Tiranën dhe Shkupin

Komisioni Evropian, njoftoi të mërkurën se i ka paraqitur Këshillit, projektin e kornizës së bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke...

11 vite nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO/ Reagon Meta

Sot mbushen plot 11 vite nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO dhe në kuadër të kësaj dite të veçantë ka reaguar edhe Kreu i...

Sot 11 vite nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO/ Xhaçka: Ditë historike

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka kujtuar 11-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Xhaçka shprehet se dita...

Negociatat/ Rama: Shqipëria s’ka për të humbur asnjë betejë

Pas vendimit të ministrave të vendeve anëtare të BE, kryeministri Edi Rama është shprehur se vendi hyri në një fazë të re të historisë....

Holanda jep “OK” për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Ministri i Punëve të Jashtme në Holandë, Nikolla Dimitrov, njofton se senati holandez ka ratifikuar protokollin për pranimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Ndërkohë...

Zaev: Duam anëtarësim në BE, e gjithë bota po flet për ne

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev së fundmi ka deklaruar se përveç anëtarësimit të plotë në BE, nuk do të pranojë asnjë alternativë...

Kroacia plotëson kushtet e anëtarësimit në zonën Schengen

Komisioni Evropian konfirmoi se Kroacia i ka përmbushur të gjitha kushtet teknike për t’u bërë anëtare e zonës së lëvizjes së lirë – Schengen. “Sot...

SHBA miraton protokollin për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO

Senati amerikan ratifikoi sot Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO. Nga rezultatet e publikuara, 84 senatorë votuan pro anëtarësimit, dy të tjerë...

Kërkoi shtyrje të aplikimit, INTERPOL i kthen përgjigje Kosovës

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar që në ditën e parë të fillimit të punës së Asamblesë Gjenerale, që të shtyhet...

Bregu: Negociatat e anëtarësimit duhet të ishin hapur kohë më parë

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu thotë se çelja në tetor e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian të Shqipërisë...

Të fundit

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Marina e SHBA njofton se dy aeroplanmbajtëse amerikane po zhvillojnë manovra në Detin e Kinës së Jugut, një hapësirë ujore që është bërë objekt...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...