E shtunë, 30 Maj, 2020
22 C
Tirana

Etiketa

France

Kriza e autoritetit të elitës perëndimore

Pandjeshmëria e klasës sonë politike, qëndron në qendër të mosfunksionimit sistematik që ka demaskuar demokracitë perëndimore. Gjatë dy viteve të fundit, qytetarët gjithnjë e...

Inter sërisht ‘pazar’ në Francë

Inter duket se e ka gjetur zgjidhjen për mesfushën, zikaltërit kanë piketuar për të afruar në Janarë mesfushorin 21-vjecarë të Lille, Yves Bissouma. Mesfushori...

Francë, plagosen me thikë dy shqiptarë

Dy persona u plagosën rëndë me thikë rreth orës 03:30 të mëngjesit të sotëm në qytetin francez universitar të Poitiers. Për ngjarjen, dy persona...

Sulmohen me acid katër turiste amerikane në Marsejë

Katër turiste amerikane janë sulmuar sot me acid në stacionin kryesor të trenit në Marsejë. Të sulmuarat, rreth 20-vjeçe, u spërkatën me acid klorhidrik....

Franca ndihmon Katarin, emëron përfaqësues diplomatik për zgjidhjen e problemeve me fqinjët

Ministria e Punëve të Jashtme e Francës, njoftoi se është emëruar përfaqësues diplomatik për zgjidhjen e krizës së shkaktuar nga embargoja e zbatuar ndaj...

Francë, rrufeja plagos 15 persona gjatë një koncerti

Të paktën 15 persona janë plagosur, dy prej të cilëve në gjendje të rëndë, nga rrufetë që ranë në një festival muzikor në verilindje...

ANALIZA/Nga Madridi në Barcelonë; 2004-2017, vitet e përgjakura nga terroristët

650 persona kanë humbur jetën në sulmet terroriste të organizuara nga organizata terroriste ISIS në Evropë dhe Turqi. Me dhjetëra qytetarë kanë humbur jetën në...

Premier League/ Gylfi Sigurddson kalon tek Everton, Mathiew Debuchy mund të rikthehet në Francë

Ka ardhur edhe zyrtarizimi me Gylfi Sigurddson i cili është prezantuar më në fund si blerja më e re e Evertonit. 45 milionë Paund...

Çfarë ka ndodhur më 16 gusht?

1792 –Francë; Maximilien Robespierre, anti-monarkist, paraqet peticionin e Komunës së Parisit në Kuvendin Legjislativ, duke kërkuar formimin e një gjykate revolucionare – dhe gjykata...

Shqiptarët heqin dorë nga Gjermania, ja destinacioni i ri ku po kërkojnë azil

Tashmë shqiptarët nuk kanë asnjë shpresë se do të përfitojnë azil nga Gjermania, prandaj duket se kanë hequr dorë nga vend i shumëkërkuar për...

Të fundit

Teatri/ Pas padive të Aleancës, reagon SPAK

Pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ka reaguar Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Vetë Aleanca publikoi së...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Video/ Prototipi i anijes kozmike “Space X” shpërthen gjatë lëshimit

Prototipi i një anije të re kozmike të “Space X” ka shpërthyer gjatë fazës së testimit. Kompania e Elon Musk përshpejtoi kohën e lëshimit të...

Banka Botërore: Pandemia rrit me 8 % varfërinë në Shqipëri

Pandemia do të varfërojë edhe më shumë shqiptarët. Në skenarin më të mirë rezulton se rreth 100 mijë qytetarë dhe në rastin më të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...
WhatsApp KONTAKTO TT