E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Popullariteti i Makron në Francë në pikiatë, deputetët e partisë së tij kërcënohen me vdekje

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Shqipëria ka ende shumë punë për të kryer, para se të bëhet zyrtarisht pjesë e BE. Por presidenti francez Emanuel Makron, pati të tjera gjëra në kokë, kur refuzoi çeljen e negociatave për pranimin në union. Ai deklaroi për mediat, se nga ky vendim do të përfitonte rivalja e tij, nacionalistja Marin Le Pen në presidencialet e pranverës së 2022-it. Por edhe pa “sikletin” e Shqipërisë, Makronit nuk po i ecin punët mirë në Francë.

Popullariteti i tij është në rënie të fortë, vetëm 31 për qind, ndër më të ulëtit në historinë e vendit. Të martën, disa media raportuan se shumë deputetë të partisë së tij, La République En Marche, kanë marrë kërcënime me vdekje nga qytetarë të zemëruar nga mos mbajtja e premtimeve elektorale. Kjo ka bërë që mesin e grupit të tij parlamentar të shfaqen përçarje të forta.

Në fakt, Makron po hyn në histori si presidenti i të pasurve. Kjo mbështetet edhe nga ekonomistja Julia Cagé e Universitetit ‘SciencesPo’ në Paris, në librin e saj të fundit “Çmimi i Demokracisë”. Sipas saj 600 njerëz të pasur në Francë dhanë nga 3.5-4.5 milionë euro për fushatën elektorale të Makron në vitin 2017, që kushtoi në total 3.5 miliardë euro.

Lexo edhe :   Korçë, automjeti përplas për vdekje 70-vjeçarin që po ecte me kalë

Brenda disa muajsh, presidenti i ri uli taksat për të pasurit. Nga ana tjetër, Makron ka rritur taksat për më të varfrit, dhe ka reduktuar fondet për sistemin e mbrojtjes sociale. Këto masa nxitën revoltën e të ashtuquajturve “Jelek-verdhë”, e cila siç po shihet nuk është shuar.

Krahas synimit për një mandat të ri presidencial, Makron do që të jetë pasuesi i Angela Merkelit si udhëheqësi kryesor i Bashkimit Evropian. Kjo pas largimit të pritshëm të Britanisë së Madhe, njërës nga 2 rivalet e vjetra të Parisit. Koha do të tregojë nëse do ketë sukses, apo do të dështojë në të dyja frontet./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Procesi “Hajdari” ka nevojë të rigjykohet bazuar mbi motivin e vrasjes

Nga Mero Baze Ka një ngazëllim pa kuptim, lidhur me lajmin se Prokuroria ka vendosur të thërrasë si dëshmitar në gjyqin ndaj Izet Haxhisë, Sali...

Rritja e pagave të mjekëve e infermierëve, Denaj tregon se kur do të kalojë vendimi

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, ka deklaruar se rritja e pagës së mjekëve dhe infermierëve do të bëhet në masën 40%. E ftuar...

Iu sekuestrua makina e blinduar, reagon ish-drejtori i Policisë së Elbasanit

Ish-drejtori i Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni, ka reaguar pas shoqërimit të djeshëm në Polici dhe sekuestrimit të makinës së blinduar. Në një prononcim për...

​Britania planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën anti-Covid

Gazeta britanike “Financial Times” bën me dije se në ditët në vijim do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe. Sipas gazetës, gjatë...

Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të zhvillojnë një telekonferencë, pas komunikimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kreun e...