E mërkurë, 27 Maj, 2020
10 C
Tirana

Etiketa

emigracioni

Trump mori dje vendimin e prerë, ‘Zëri i Amerikës’ zbardh hapat e radhës

Presidenti Donald Trump njoftoi të martën atë që ai e përshkroi si një "pezullim të përkohshëm të imigracionit në Shtetet e Bashkuara". Por ai tha se...

1.5 milionë shqiptarë jashtë, vitet e fundit u rrit emigracioni i parregullt

Stoku i emigrantëve shqiptarë që jetojnë dhe punojnë jashtë përllogaritet që ka tejkaluar numrin prej 1.5 milionë. E dhënë kjo e bërë publike në...

Qarqet e Lezhës, Elbasanit dhe Beratit me emigracionin më të lartë më 2018

Emigracioni është shndërruar në një fenomen shqetësues për Shqipërinë vitet e fundit, teksa po shteron forcën e punës dhe zhvillimin e qëndrueshëm të vendit,...

Emigracioni, presion për rritjen e pagave

Përdorimi i pagës së lartë si një instrument për të mbajtur stabël forcën e punës dhe për rrjedhojë, frenimin e emigracionit, nuk mund të...

Punë ka, por profesionistët kanë ikur në emigracion

Klodian Muço Sipas një studimi të publikuar nga UNDP-ja në 2018, 52% e shqiptarëve dëshironin të emigronin. Ndërsa në 2007, dëshirën për të emigruar e...

Ekspertët: Nga Shqipëria po ikin njerëzit me standard jetese

Statistikat për fenomenin e emigracionit nga Shqipëria janë shqetësuese. Sipas ekspertëve emigrimi i viteve të fundit dallon nga ai viteve 90-të. Gjatë vitit 2018,...

Sapo ishte kthyer nga emigracioni, 26-vjeçari plagos nënën e tij dhe kamerierin

Një emigrant i sapokthyer nga Italia ka shkaktuar plagosjen e dy personave brenda një harku të shkurtër kohor. Viktimë e agresionit të tij me...

Plani i Donald Trump që mbyll lotarinë amerikane, ja propozimi i presidentit amerikan

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka paraqitur të enjten një plan për reformimin e sistemit të emigracionit, që konsiston në rekrutimin e më të...

“Nga pedagogë në roje parkimi”, sociologu:Emigracioni? Nga ëndrra te rikthimi

Nga Anxhela Ferra Shqipëria është një nga vendet me numrin më të lartë të azilkërkuesve në krahasim me numrin e popullsisë. Që pas rënies së...

Rriten të ardhurat nga emigracioni, Vasili: Shqiptarët po dëbohen nga shtëpia

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili përmes një statusi në ‘Facebook’ shkruan se papunësia dhe varfëria kanë bërë që shqiptarët të largohen...

Të fundit

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here...

Horoskopi, 27 maj 2020

Dashi Mund të ketë pasur disa ndryshime pozitive në aftësinë tuaj për të fituar para dhe portofoli juaj mund të lëshojë një psherëtimë lehtësimi tani....

Top Story/ Me 3500 euro, arabët nisen me gomone nga Shqipëria drejt Italisë

Në dokumentarin “Trafiku i Arabëve” djemtë e infiltruar nga Top Story, gjatë bisedës me trafikantin e pyesin për garancinë e parave, sepse ata nuk...

Top Story/ Zbulohet grupi i trafikantëve të arabëve, në zonën e Oxhakut në Tiranë

Dalim për të takuar grupin e parë të trafikantëve. Ata janë të vendosur në një zonë të Tiranës, midis rrugës Kongresi i Manastirit dhe...

“Pazaret” në politikë/ Murrizi: Rama-Basha-Meta janë takuar fshehtas në Golem

Rama-Basha-Meta janë takuar kundër Reformës në Drejtësi. Kjo deklaratë ka ardhur nga Myslim Murrizi, ku shtoi se takimi mes palëve solli edhe reagimin e...
WhatsApp KONTAKTO TT