E martë, 24 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Etiketa

Macron

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Erdogan ofendon Macron: Franca drejtohet nga një “i paaftë”

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka ofenduar presidentin Macron, duke thënë se Franca po drejtohet nga një lider “i paaftë”. Prej kohësh tashmë, Erdogan dhe...

Tensionet Turqi-Greqi/ Liderja e ekstremit të djathtë Le Pen mbështet Macron-in kundër Erdogan-it

Gjatë muajit gusht, presidenti Emmanuel Macron, pas një telefonate me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, ka shprehur shqetësimin e tij për eksplorimin e Turqisë në...

Turqia rrit tensionin me Francën, Erdogan kërcënon Macron

Presidenti turk, Erdogan ka kërcënuar drejtpërdrejt Macronin për mbështetjen që ky i fundit po i bën Greqisë sa i përket përplasjes në Mesdheun Lindor. Macron...

Macron: Turqia nuk është më partner i BE-së

Mbrëmjen e djeshme, presidenti Macron priti në samitin e Korsikës gjashtë vendet e BE-së, përfshirë këtu edhe Greqinë. Pas bisedimeve me udhëheqësit e Italisë, Maltës,...

Tensionet në Mesdheun Lindor/ Macron takim me Mitsotakis

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, pritet të takohet ne presidentin francez, Emmanuel Macron në Korsikë, në prag të samitit G7. “Do të diskutojmë për ngjarjet...

Macron propozon që BE dhe Rusia të ndërmjetësojnë në krizën e Bjellorusisë

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka propozuar ndërmjetësimin evropian në bashkëpunim me Rusinë, midis aktorëve të ndryshëm në krizën në Bjellorusi. “Një dialog midis autoriteteve, opozitës...

Franca çoi avionët ushtarakë në ndihmë të Greqisë, vjen reagimi i ashpër i presidentit turk

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka reaguar pas thirrjes që Franca i bëri BE-së që të vendoste sanksione ndaj Turqisë. Pa emërtuar askënd, Erdogan tha...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

Të fundit

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...

Haradinaj: Thaçi dhe Veseli do zyrtarizonin kandidaturën time për President

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj tha se kur nuk kishte dalë akoma aktakuza, i kishte prezantuar Hashim Thaçit dhe Kadri...

Pa garë dhe rivalë, Kryemadhi komenton zgjedhjet në LSI

Monika Kryemadhi fitoi mandatin e saj të dytë në krye të LSI. Ajo ishte e vetmja që kandidoi dhe e pyetur nëse kjo ishte një...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Maqedonia e V. regjistron 15 viktima dhe 1,039 të infektuar me koronavirus

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të hënën 15 viktima, 1,039 persona të infektuar dhe 998 të shëruar me Covid-19. Të dhënat e publikuara nga Instituti...