E hënë, 14 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Etiketa

kosova

Greqia synon thellimin e bashkëpunimit me Kosovën

Leonat Shehu/VOA Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias, tha të premten në Prishtinë, se Greqia është e interesuar të rrisë bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar me...

Biden shpall planin ndërkombëtar të ndarjes së vaksinave, përfiton edhe Kosova

Shtetet e Bashkuara do të dhurojnë 75 % të dozave të vaksinave, të papërdorura kundër koronavirusit. Sipas njoftimit të Shtëpisë e Bardhë këto dhurime do...

Albin Kurti do të takojë Vuçiçin: Takimi i parë me të në jetën time

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur sot rreth dialogut të Kosovës me Serbinë dhe takimin qe do ta ketë me Presidentin e Serbisë,...

Miroslav Lajçak dhe Mathew Palmer në Kosovë

Vizita në Kosovë e dy politikanëve perëndimorë, Miroslav Lajçak dhe Mathew Palmer bëhet vetëm pak javë para se të rinisë dialogu Kosovë-Serbi. Ajo shihet...

Kosovë/ Testimet e së dielës, 23 infektime të reja, asnjë viktimë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të dielën, 23 raste të infektimit me koronavirus, pas testimit të 2,120 mostrave. Sipas...

Mësoni nga Kosova!

Nga Erion Dasho Kosova dje ka njoftuar sigurimin e 1.2 milonë dozave të vaksinës Pfizer, ndërkohë që kushdo mund të kujtojë refuzimin e tyre për...

Ministri gjerman: Kosova ka plotësuar kushtet për liberalizim

Ministri gjerman i Shtetit për Europën, Michael Roth, vizitoi dje Tiranën. Gjatë kësaj vizite, ndër të tjera, Roth përmenduri edhe çështjen e liberalizimit të...

Rama: BE e ka marrë peng Kosovën, një nga figurat e shahut thotë jo

Kryeministri Edi Rama ka kritikuar Bashkimin Europian, për shkak të mos liberalizimit të vizave për Kosovën. Gjatë konferencës për shtyp me ministrin gjerman për Europën...

A po i bashkohet Kosova “mini-Shengenit” ballkanik?

Nga Taulant Qenaj / Radio Evropa e lirë Miratimi i dy nismave nga Qeveria e Kosovës, për nënshkrimin e marrëveshjeve ndërkombëtare që do të lehtësojnë...

Nis peticioni për pranimin e Kosovës në Eurovision, ja si mund ta nënshkruani

Gazetari i njohur Albert Limani, ka nisur një peticion për pranimin e shtetit të Kosovës në festivalin e muzikës europiane “Eurovision”. Limani ka krijuar një...

Të fundit

Jemin Gjana zyrtarizon rezultatin përfundimtar/ Basha kryetar i PD-së!

Kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve në PD, Jemin Gjana, ka konfirmuar mandatin e tretë të Lulzim Bashës në krye të selisë blu. Në një...

Njeriu që do ta rishohë në televizor vdekjen e tij

Nga Stefano Nazzi “Il Post” Është e vështirë të mos jesh retorik, kur bëhet fjalë për futbollistin danez, Kristian Eriksen, që shokoi botën kur në...

Makina merr flakë në ecje, policia jep detajet e para

Një mjet ka marrë flakë në aksin Himarë-Sarandë. Sipas policisë, shkak i zjarrit ka qenë një shkëndijë elektrike. Makina e markës “Nissan”, po drejtohej nga...

Samiti G7/ Kina me tone të forta ndaj superfuqive botërore. “Shpifin mbi Kinën”

Londër / Pekin (dpa) - Kina ka akuzuar vendet kryesore të industrializuara të Grupit të Shtatëve (G7) për "ndërhyrje në punët e brendshme" pas...

Qëndrimet e palëve një ditë para takimit në Bruksel Kurti-Vuçiç

Bekim Shehu/ Deutsche Welle Para takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kryeministri i Kosovës Albin Kurti insiston se ky takim është për të ardhmen...