E shtunë, 23 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Etiketa

talebanet

Talebanët u ndalojnë berberëve të rruajnë ose shkurtojnë mjekrën e qytetarëve

Talebanët u kanë ndaluar parukierëve në provincën Helmand të Afganistanit të rruajnë ose shkurtojnë mjekrën, duke thënë se kjo shkel interpretimin e tyre të...

“Pse jam gjallë?”, vajzat afgane përjashtohen nga shkollat e mesme

Talebanët kanë përjashtuar vajzat nga shkollat ​​e mesme afgane, pasi urdhëruan vetëm djem dhe mësues meshkuj të ktheheshin në klasë. Një deklaratë nga grupi islamik...

Jetë e re pas luftës/ Udhëheqësi taleban: Kemi humbur traditat dhe vlerat tona

Në kufirin e Afganistanit me Uzbekistanin, një tren mallrash rrokulliset mbi një urë dhe hyn në "Emiratin Islamik" të sapokrijuar. Flamuri bardh e zi...

Afganistan/Udhëheqësit talebanë grinden në pallatin presidencial

Një grindje e madhe shpërtheu midis udhëheqësve të talebanëve, për përbërjen e qeverisë së re të grupit në Afganistan, thanë zyrtarë të lartë talebanë...

Talebanët: Gruaja s’mund të jetë ministre, ato janë për të lindur fëmijë

"Gratë nuk mund të jenë ministre, ato duhet të lindin", ka thënë një zëdhënës i talebanëve në një intervistë, duke përforcuar perceptimin se pretendimet...

Talebanët marrin vendimin ekstrem: S’ka sport për gratë, ekspozojnë trupin

Talebanët kanë konfirmuar se gratë nuk do të lejohen të luajnë cricket apo ndonjë sport tjetër, duke vënë në dyshim testin historik të cricket-it...

Ish-Presidenti afgan: Ika për të shmangur gjakderdhjen, s’mora para nga shteti

Ish-Presidenti afgan Ashraf Ghani tha të mërkurën se ai u largua nga vendi muajin e kaluar për në Emiratet e Bashkuara Arabe, me qëllimin...

Premtimi që lidh Al-Kaedën me talebanët

Një pyetje që lind nga kthimi i talebanëve në pushtet në Afganistan, është marrëdhënia e tyre me aleatin e tyre; al-Kaedën. Al-Kaeda është e lidhur...

Shpresa në kohën e talibanëve

Nga: Lutfi Dervishi  Afganistani është sot vendi më i keq në botë për gratë dhe gazetarët- thotë Ghazaal, një aktiviste për të drejtat e njeriut...

“Në listën e zezë të OKB, tjetri kërkohet nga FBI”, talebanët krijojnë qeverinë

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se janë të shqetësuara, pasi talebanët zbuluan qeverinë e re të Afganistanit, të gjithë meshkuj, me figura të lidhura...

Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...