E premte, 24 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Talebanët: Gruaja s’mund të jetë ministre, ato janë për të lindur fëmijë

“Gratë nuk mund të jenë ministre, ato duhet të lindin”, ka thënë një zëdhënës i talebanëve në një intervistë, duke përforcuar perceptimin se pretendimet e grupit për një version të ri të përmirësuar që nga sundimi i tij brutal në Afganistan në vitet 1990, janë të rreme.

Komentet e zëdhënësit të talebanëve, Sayed Zekrullah Hashimi, për TOLO News mbi ministrat e zhdukur të qeverisë së re afgane, janë shpërndarë gjerësisht në mediat sociale.

“Një grua nuk mund të jetë ministre, është sikur t’i vësh diçka në qafë që ajo nuk mund ta mbajë. Nuk është e nevojshme që gratë të jenë në kabinet – ato duhet të lindin. Gratë protestuese nuk mund t’i përfaqësojnë të gjitha gratë në Afganistan”, tha Hashimi për TOLO News.

Intervistuesi kundërshtoi: “Gratë janë gjysma e shoqërisë”.

Hashimi u përgjigj: “Por ne nuk i konsiderojmë ato gjysmë. Çfarë lloj gjysme? Gjysma në vetvete është e keqpërcaktuar këtu. Gjysma do të thotë këtu që i mbani në kabinet dhe asgjë më shumë. Dhe nëse shkelni të drejtat e saj, jo një çështje. Gjatë 20 viteve të fundit, çfarëdo që u tha nga kjo media, SHBA dhe qeveria e saj kukull në Afganistan, a ishte gjë tjetër veçse prostitucion në zyra?”.

“Nuk mund të akuzosh të gjitha gratë për prostitucion”, ndërhyri intervistuesi.

“Unë nuk kam parasysh të gjitha gratë afgane. Katër gratë që protestojnë në rrugë, ato nuk përfaqësojnë gratë e Afganistanit. Gratë e Afganistanit janë ato që lindin njerëzit e Afganistanit, i edukojnë ata mbi etikën islame”, tha zëdhënësi.

Mbi arsyen pse ai mendonte se gratë nuk mund të ishin ministre, Hashimi tha: “Ajo që bën një grua, ajo nuk mund të bëjë punën e një ministre. Ju i vendosni diçka në qafë që ajo nuk mund ta mbajë”.

Lexo edhe :   VIDEO/Ra nga avioni ushtarak, familja afgane kërkon drejtësi për djalin e tyre
Lexo edhe :   VIDEO/Ra nga avioni ushtarak, familja afgane kërkon drejtësi për djalin e tyre

Talebanët njoftuan një kabinet krejtësisht me meshkuj për qeverinë e përkohshme të martën, me ekstremistë të ashpër dhe terroristë të kërkuar globalisht në ministritë kryesore.

Që nga marrja e Kabulit më 15 gusht, grupi i njohur për regjimin e tij shtypës, është përpjekur të distancohet nga politikat e vjetra të përjashtimit të grave nga puna dhe arsimi. Por ka pasur një mospërputhje midis fjalëve dhe veprimeve.

Burimi i lajmit: ndtv. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pesë masat e tjera të reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës...

Kush do ta marrë PD-në dhe pse kjo është pyetje koti

Nga: Ermal Hasimja Shqipëria ka opozitë politike në mes të një konflikti vëlla (babë) vrasës dhe një opozitë morale të shpërndarë në universitete, media, kafe...

Qalaj: Situatë e tensionuar në veri, protesta udhëhiqet nga Lista Serbe

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, e ka konsideruar të tensionuar situatën në veri të vendit. Reagimi i tij ka ardhur pas vendimit...

Ndryshimi mes katarsisit të Fatos Nanos dhe Sali Berishës!

Nga: Alfred Peza Ditët e fundit në rrjetet sociale janë rikthyer çuditërisht, disa nga momentet më të paharrueshme të KPD-së së famshme të dhjetorit 2001,...

Ish-presidenti i Katalonjës arrestohet në Itali

Udhëheqësi separatist katalanas, Carles Puigdemont, është arrestuar në Itali me një urdhër arresti spanjoll. Spanja e ka akuzuar atë për kryengritje për një referendum...