E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Talebanët: Gruaja s’mund të jetë ministre, ato janë për të lindur fëmijë

“Gratë nuk mund të jenë ministre, ato duhet të lindin”, ka thënë një zëdhënës i talebanëve në një intervistë, duke përforcuar perceptimin se pretendimet e grupit për një version të ri të përmirësuar që nga sundimi i tij brutal në Afganistan në vitet 1990, janë të rreme.

Komentet e zëdhënësit të talebanëve, Sayed Zekrullah Hashimi, për TOLO News mbi ministrat e zhdukur të qeverisë së re afgane, janë shpërndarë gjerësisht në mediat sociale.

“Një grua nuk mund të jetë ministre, është sikur t’i vësh diçka në qafë që ajo nuk mund ta mbajë. Nuk është e nevojshme që gratë të jenë në kabinet – ato duhet të lindin. Gratë protestuese nuk mund t’i përfaqësojnë të gjitha gratë në Afganistan”, tha Hashimi për TOLO News.

Intervistuesi kundërshtoi: “Gratë janë gjysma e shoqërisë”.

Hashimi u përgjigj: “Por ne nuk i konsiderojmë ato gjysmë. Çfarë lloj gjysme? Gjysma në vetvete është e keqpërcaktuar këtu. Gjysma do të thotë këtu që i mbani në kabinet dhe asgjë më shumë. Dhe nëse shkelni të drejtat e saj, jo një çështje. Gjatë 20 viteve të fundit, çfarëdo që u tha nga kjo media, SHBA dhe qeveria e saj kukull në Afganistan, a ishte gjë tjetër veçse prostitucion në zyra?”.

“Nuk mund të akuzosh të gjitha gratë për prostitucion”, ndërhyri intervistuesi.

“Unë nuk kam parasysh të gjitha gratë afgane. Katër gratë që protestojnë në rrugë, ato nuk përfaqësojnë gratë e Afganistanit. Gratë e Afganistanit janë ato që lindin njerëzit e Afganistanit, i edukojnë ata mbi etikën islame”, tha zëdhënësi.

Mbi arsyen pse ai mendonte se gratë nuk mund të ishin ministre, Hashimi tha: “Ajo që bën një grua, ajo nuk mund të bëjë punën e një ministre. Ju i vendosni diçka në qafë që ajo nuk mund ta mbajë”.

Talebanët njoftuan një kabinet krejtësisht me meshkuj për qeverinë e përkohshme të martën, me ekstremistë të ashpër dhe terroristë të kërkuar globalisht në ministritë kryesore.

Që nga marrja e Kabulit më 15 gusht, grupi i njohur për regjimin e tij shtypës, është përpjekur të distancohet nga politikat e vjetra të përjashtimit të grave nga puna dhe arsimi. Por ka pasur një mospërputhje midis fjalëve dhe veprimeve.

Burimi i lajmit: ndtv. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...