E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Afganistan/Udhëheqësit talebanë grinden në pallatin presidencial

Një grindje e madhe shpërtheu midis udhëheqësve të talebanëve, për përbërjen e qeverisë së re të grupit në Afganistan, thanë zyrtarë të lartë talebanë për BBC.

Debati midis bashkëthemeluesit të grupit Mullah Abdul Ghani Baradar dhe një anëtari të kabinetit, ndodhi në pallatin presidencial, thanë ata.

Ka pasur raporte të pakonfirmuara për mosmarrëveshje brenda udhëheqjes së talebanëve, që kur Baradar u zhduk nga publiku ditët e fundit. Këto janë mohuar zyrtarisht.

Talebanët morën kontrollin mbi Afganistanin muajin e kaluar, dhe që atëherë e kanë shpallur vendin një “Emirat Islamik”. Kabineti i tyre i ri i përkohshëm është tërësisht mashkullor, dhe përbëhet nga figura të larta talebane, disa prej të cilëve janë të njohur për sulmet ndaj forcave amerikane gjatë dy dekadave të fundit.

Një burim taleban i tha BBC Pashto se Baradar dhe Khalil ur -Rahman Haqqani – ministër për refugjatët dhe një figurë e shquar brenda rrjetit militant Haqqani – kishin shkëmbyer fjalë të forta, pasi ndjekësit e tyre u grindën me njëri -tjetrin aty pranë.

Një anëtar i lartë i talebanëve me bazë në Katar, dhe një person i lidhur me ata të përfshirë gjithashtu, konfirmuan se një grindje kishte ndodhur në fund të javës së kaluar.

Burimet thanë se argumenti kishte shpërthyer sepse Baradar, zëvendëskryeministri i ri, ishte i pakënaqur me strukturën e qeverisë së tyre të përkohshme. Është thënë se grindja buronte nga përçarjet se kush nga talebanët duhet të merrte merita për fitoren e tyre në Afganistan.

Baradar thuhet se beson se theksi duhet të vendoset në diplomacinë e kryer nga njerëz si ai, ndërsa anëtarët e grupit Haqqani – i cili drejtohet nga një prej figurave më të larta talebane – dhe mbështetësit e tyre thonë se kjo është arritur përmes luftimeve.

Baradar ishte udhëheqësi i parë taleban që komunikoi drejtpërdrejt me një president amerikan, duke pasur një bisedë telefonike me Donald Trump në vitin 2020. Para kësaj, ai nënshkroi marrëveshjen e Dohas për tërheqjen e trupave amerikane në emër të talebanëve.

Ndërkohë, rrjeti i fuqishëm Haqqani është i lidhur me disa nga sulmet më të dhunshme që kanë ndodhur në Afganistan kundër forcave afgane dhe aleatëve të tyre perëndimorë vitet e fundit. Grupi është caktuar nga SHBA si një organizatë terroriste.

Lexo edhe :   "Pse jam gjallë?", vajzat afgane përjashtohen nga shkollat e mesme

Udhëheqësi i saj, Sirajuddin Haqqani, është ministri i brendshëm në qeverinë e re. Thashethemet për një pasojë janë përhapur që nga fundi i javës së kaluar, kur Baradar – një nga fytyrat më të njohura të talebanëve – u zhduk nga sytë e publikut. Kishte spekulime në mediat sociale se ai mund të kishte vdekur. Burimet talebane i thanë BBC -së se Baradar ishte larguar nga Kabuli dhe kishte udhëtuar për në qytetin e Kandahar pas grindjes.

Në një regjistrim audio të supozuar të z. Baradar të publikuar të hënën, bashkëthemeluesi taleban tha se ai kishte qenë “larg në udhëtime”. “Kudo që të jem për momentin, të gjithë jemi mirë”, tha ai.

BBC nuk ishte në gjendje të verifikonte regjistrimin, i cili u postua në një numër faqesh zyrtare të talebanëve. Talebanët kanë pohuar se nuk kishte asnjë argument dhe se Baradar është i sigurt, por kanë lëshuar deklarata kontradiktore mbi atë që ai po bën aktualisht. Një zëdhënës tha se Baradar kishte shkuar në Kandahar për të takuar udhëheqësin suprem të talebanëve, por më vonë i tha BBC Pashto se ai ishte “i lodhur dhe donte pak pushim”.

Lexo edhe :   "Pse jam gjallë?", vajzat afgane përjashtohen nga shkollat e mesme

Shumë afganë do të ndiejnë se kanë arsye të mira për të dyshuar në fjalën e talebanëve. Në vitin 2015, grupi pranoi se mbulonte vdekjen e udhëheqësit të tyre themelues Mullah Omar për më shumë se dy vjet, gjatë së cilës kohë ata vazhduan të lëshonin deklarata në emër të tij.

Burimet i thanë BBC -së se Baradar pritej të kthehej në Kabul, dhe mund të dilte në kamera për të mohuar se kishte ndodhur ndonjë argument. Mbeten spekulimet mbi komandantin suprem të talebanëve, Hibatullah Akhundzada, i cili nuk është parë kurrë në publik. Ai është përgjegjës për çështjet politike, ushtarake dhe fetare të talebanëve.

Ndërkohë, ministri i jashtëm i Afganistanit u bëri thirrje të martën donatorëve ndërkombëtarë që të rinisin ndihmën, duke thënë se bashkësia ndërkombëtare nuk duhet të politizojë ndihmën e tyre.

Më shumë se 1 miliard dollarë ndihmë u premtuan për vendin të hënën, pas paralajmërimeve të Kombeve të Bashkuara për një “katastrofë të afërt”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...