E diel, 22 Maj, 2022
20.5 C
Tirana

Etiketa

afganet

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Nis largimi i afganëve të strehuar, zbulohet destinacioni i ardhshëm

Një grup shtetasish afganë të strehuar përkohësisht në Kosovë, do të largohen gjatë së enjtes. Jeta Tela, shefe e kabinetit në ministrinë e Punëve...

Jetë e re pas luftës/ Udhëheqësi taleban: Kemi humbur traditat dhe vlerat tona

Në kufirin e Afganistanit me Uzbekistanin, një tren mallrash rrokulliset mbi një urë dhe hyn në "Emiratin Islamik" të sapokrijuar. Flamuri bardh e zi...

Afganistan/Udhëheqësit talebanë grinden në pallatin presidencial

Një grindje e madhe shpërtheu midis udhëheqësve të talebanëve, për përbërjen e qeverisë së re të grupit në Afganistan, thanë zyrtarë të lartë talebanë...

Kriza ekonomike/Afganët shesin objektet e shtëpisë, për të mbajtur familjen

Shukrullah solli katër qilima për t'u shitur në lagjen Chaman-e Hozori të Kabulit. Zona është plot me frigoriferë, jastëkë, batanije, sende argjendi, perde, shtretër,...

Xhaçka: Qëndrimi i afganëve në Shqipëri mund të zgjasë më shumë se një vit

Shqipëria ishte ndër vendet e para që u ofrua të presë qytetarët afganë që u detyruan të linin vendin e tyre për shkak të...

Austria, Çekia dhe Sllovakia kundër pranimit të refugjatëve afganë në BE

Janë tri vende evropiane që po mbajnë qëndrim të përbashkët për mospranimin e më shumë refugjatëve afganë në Bashkimin Evropian. Austria, Republika Çeke dhe Sllovakia...

“Po hyre si afgan, del rrugëve pa problem”, Manjani tallet me Komitetin

Nga dita e sotme hyjnë në fuqi kushtet e reja anti-Covid në vendin tonë. Të gjithë personat për t’u futur në territorin shqiptar, kanë...

Panjshir- lugina që përpiqet të frenojë talebanët

Raportohen luftime të ashpra midis forcave talebane dhe militantëve të rezistencës në Luginën Panjshir të Afganistanit. Talebanët thanë se kishin marrë një territor, dhe kishin...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...