E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Talebanët marrin vendimin ekstrem: S’ka sport për gratë, ekspozojnë trupin

Talebanët kanë konfirmuar se gratë nuk do të lejohen të luajnë cricket apo ndonjë sport tjetër, duke vënë në dyshim testin historik të cricket-it të meshkujve mes Australisë dhe Afganistanit.

Në një intervistë ekskluzive me SBS News, nënkryetari i komisionit kulturor të talebanëve, Ahmadullah Wasiq, tha se sporti nuk shihet si diçka që është e rëndësishme për gratë.

“Unë nuk mendoj se gratë do të lejohen të luajnë cricket, sepse nuk është e nevojshme që gratë të luajnë cricket”, tha Wasiq.

“Në cricket, ata mund të përballen me një situatë ku fytyra dhe trupi i tyre nuk do të mbulohen. Islami nuk lejon që gratë të shihen kështu. Eshtë epoka e mediave, dhe do të ketë fotografi dhe video, dhe pastaj njerëzit do ta shikojnë atë. Islami dhe Emirati Islamik nuk i lejojnë gratë të luajnë cricket, ose të luajnë lloje të sporteve ku ekspozohen”.

Wasiq i tha SBS Pashto muajin e kaluar se talebanët do të lejonin që cricket për meshkuj të vazhdonte, dhe se kjo i ka dhënë dritën jeshile ekipit kombëtar të meshkujve për të udhëtuar në Australi për një ndeshje testuese në Hobart më vonë këtë vit.

Por komentet e tij të fundit vënë në dyshim ndeshjen dhe të ardhmen e ekipit të cricket-it për meshkuj në Afganistan.

Njëzet e pesë femrave iu dhanë kontrata nga Bordi i Cricket-it në Afganistan në nëntor të vitit të kaluar, dhe kuptohet se ka vazhduar të paguajë lojtarët.

Këshilli Ndërkombëtar i Cricket-it kërkon që të 12 anëtarët e tij, të kenë një ekip kombëtar të grave dhe vetëm anëtarët e plotë të ICC lejohen të luajnë ndeshje testuese.

I pyetur në lidhje me potencialin që ICC të anulojë ndeshjen testuese në Australi, Wasiq tha se talebanët nuk do të bëjnë kompromis.

“Edhe për këtë, nëse përballemi me sfida dhe probleme, ne kemi luftuar për fenë tonë në mënyrë që Islami të ndiqet. Ne nuk do t’i kalojmë vlerat islame edhe nëse ka reagime të kundërta. Ne nuk do t’i lëmë rregullat tona islame”, tha Wasiq.

Ai deklaroi se Islami i lejoi gratë të dilnin jashtë në bazë të nevojave të tilla si për pazar. Sporti nuk konsiderohet nevojë, shtoi më tej ai.

“Në cricket dhe sporte të tjera, gratë nuk do të marrin një kod veshjeje islamike. Eshtë e qartë se ato do të ekspozohen, dhe nuk do të ndjekin kodin e veshjes, dhe Islami nuk e lejon këtë”.

Ministri australian për Sport, Richard Colbeck, tha se vendimi i talebanëve është “thellësisht shqetësues” dhe ai u bëri thirrje organeve si Këshilli Ndërkombëtar i Cricket-it të ndërmarrin veprime.

“Përjashtimi i grave nga sporti në çdo nivel është i papranueshëm”, tha ai në një deklaratë për SBS News.

“Ne u bëjmë thirrje autoriteteve ndërkombëtare të sportit, përfshirë Këshillin Ndërkombëtar të Cricket-it, të mbajnë një qëndrim kundër këtij vendimi të tmerrshëm.

Lexo edhe :   Talebanët u ndalojnë berberëve të rruajnë ose shkurtojnë mjekrën e qytetarëve

“Qëndrimet e talebanëve ndaj grave dhe të drejtat e tyre individuale, nuk duhet të pranohen nga bashkësia sportive ndërkombëtare”.

Ministri i Tregtisë, Dan Tehan, e përshkroi ndalimin si “tepër, tepër zhgënjyes”.

“Shumica e australianëve do të ishin plotësisht të urryer nga ideja se vajzat dhe gratë nuk do të lejoheshin të luanin sport”, u tha ai gazetarëve në Canberra të mërkurën.

“Kjo është diçka për të cilën kodet tona sportive, duhet të mendojnë dhe ta shikojnë me shumë kujdes. Ideja që ju do t’i ndaloni femrat të luajnë sport, është diçka që do të shkonte kundër asaj që çdo australian do të mendonte se ishte gjëja e duhur për të bërë”.

Lexo edhe :   Talebanët u ndalojnë berberëve të rruajnë ose shkurtojnë mjekrën e qytetarëve

Një zëdhënës i Këshillit Ndërkombëtar të Cricket-it tha se do të diskutojë çështjen në takimin e ardhshëm të bordit të ICC.

“ICC është e angazhuar për rritjen afatgjatë të cricket-it të grave dhe pavarësisht sfidave kulturore dhe fetare në Afganistan, është bërë përparim i qëndrueshëm në këtë fushë që nga pranimi i Afganistanit si Anëtar i Plotë në 2017,” tha zëdhënësi për SBS News.

“ICC ka monitoruar situatën në ndryshim në Afganistan, dhe është i shqetësuar të vërejë raportet e fundit të mediave se gratë nuk do të lejohen të luajnë cricket. Kjo dhe ndikimi që do të ketë në zhvillimin e vazhdueshëm të lojës do të diskutohet nga ICC Bordi në takimin e tij të ardhshëm”.

Cricket Australia tha për SBS News se mbetet në kontakt të rregullt me Këshillin Ndërkombëtar të Cricket-it dhe qeverinë Australiane, në lidhje me situatën në Afganistan dhe turneun e ardhshëm të ekipit të cricket-it për meshkuj në Afganistan.

“Nga sot, Afganistani është një vend anëtar i plotë i ICC, dhe si i tillë është planifikuar të luajë Kupën Botërore ICC T20 muajin tjetër, e ndjekur nga Testi Hobart,” tha një zëdhënës i CA.

“Eshtë e qartë, disa nga çështjet që dalin janë çështje të rëndësishme globale që tejkalojnë lojën e cricket-it që ne, dhe shumë qindra miliona njerëz e duan”. Cricket Australia e konsideron veten një lider në nxitjen e evolucionit dhe promovimit të lojës së grave në nivel global, siç dëshmohet nga finalja e Kupës së Botës T20 të Grave ICC në MCG vitin e kaluar.

“Vizioni ynë për cricket-in është se është një sport për të gjithë; dhe ne vazhdojmë të mbështesim lojën pa mëdyshje për gratë dhe burrat në çdo nivel të lojës”.

Duke folur për BBC, disa anëtare të ekipit të cricket-it të grave në Afganistan thanë se talebanët kishin vënë në shënjestër lojtarët, duke lëshuar kërcënime nëse përpiqeshin të luanin cricket përsëri.

Talebanët njoftuan qeverinë e tyre të përkohshme të martën. Asnjë grua nuk u përfshi.

Burimi i lajmit: sbs.com.au. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...