E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

“Pse jam gjallë?”, vajzat afgane përjashtohen nga shkollat e mesme

Talebanët kanë përjashtuar vajzat nga shkollat ​​e mesme afgane, pasi urdhëruan vetëm djem dhe mësues meshkuj të ktheheshin në klasë.

Një deklaratë nga grupi islamik që zbulonte se klasat e mesme do të rifillonin, nuk përmendte vajza apo gra. Një nxënëse afgane tha për ‘BBC’ se ishte e shkatërruar. “Gjithçka duket shumë e errët”, tha ajo.

Pavarësisht premtimeve të talebanëve, kjo është shenja e fundit që Afganistani po kthehet në sundimin e ashpër të viteve 1990. Të premten, talebanët duket se kanë mbyllur ministrinë e çështjeve të grave, dhe e kanë zëvendësuar atë me një departament që dikur zbatonte doktrina të rrepta fetare.

“Unë jam shumë e shqetësuar për të ardhmen time”

Një deklaratë e lëshuar para hapjes së shkollave afgane të shtunën thuhet: “Të gjithë mësuesit meshkuj dhe studentët duhet të ndjekin institucionet e tyre arsimore”.

Shkollat ​​e mesme janë zakonisht për nxënës të moshës 13-18 vjeç. Shumica e shkollave janë gjithashtu të ndara, gjë që do ta bënte të lehtë për talebanët të mbyllnin shkollat ​​për vajzat.

Vajzat e shkollës dhe prindërit e tyre thanë se perspektivat ishin të zymta. “Unë jam shumë e shqetësuar për të ardhmen time”, tha një nxënëse afgane, e cila dëshironte të bëhej avokate.

“Gjithçka duket shumë e errët. Çdo ditë zgjohem dhe pyes veten pse jam gjallë? A duhet të qëndroj në shtëpi dhe të pres që dikush të trokasë në derë, dhe të më kërkojë të martohem? Ky është qëllimi i të qenit grua?”.

Babai i saj tha: “Nëna ime ishte analfabete dhe babai im vazhdimisht e ngacmonte dhe e quante idiote. Nuk doja që vajza ime të bëhej si mamaja ime”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...