E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Në përpjekje për të gjetur përse-në e asaj që jemi

Nga: Mentor Kikia

Pyetja se përse ne nuk kemi përparuar si shoqëri, besoj se ka munduar shumëkënd që e vret mendej përtej gjerave të ngushta personale. Nuk kanë munguar analizat dhe argumentat, përfshirë edhe teoritë se ne kemi pësuar një deformim genetik si popull.

Por unë mendoj se ka dy arsye madhore, historike:

1-Turqia, e cila krijoi këtu aneksin më të mjeruar, më injorant dhe më të prapambetur të krejt perandorisë. Në fundin e mbretërimit turk në Ballkan, Shqipëria nuk ishte asgjë më shumë por vetëm një muze i gjallë i mesjetës.

2-Komunizmi, i cili gjithsesi ka meritat e një arsimimi dhe civilizimi të dhunshëm të një shoqërie që vazhdonte të ishte sërish mesjetare edhe në 1945. Por ai përveçse shfarosi shtresën intelektuale, si armike të dikaturës, ndërtoi makinerinë gjigande të propagandës që modifikoi shoqërinë njerëzore deri në përmasat e një eksperimenti mjekësor.

Mendoj se të dyja këto trauma të mëdha historike, ne vazhdojmë ti vuajmë edhe sot. Ne jemi një shoqëri pa nerv, pa inisiativë, përgjithësisht servile, intrigantë e thashethemexhinj, adhurojmë diktaturat, jemi të dashuruar pas udhëheqësve të fortë. Shtetin nuk e shikojmë si një tërësi rregullash të cilave duhet tu nënshtrohemi, por si një bashkësi njerëzish, me të cilët ose duhet të luftojmë, ose duhet tu nënshtrohemi nga frika.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...