E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Qeveria “Rama 3”, si prova e triumfit të votës mbi antisistemin

Nga: Alfred Peza

Disa opozitarë mendjeerrët, turfullonin këto ditë duke pyetur se përse Edi Rama duhej të shkonte bashkë me ministrat e rinj për tu betuar para Ilir Metës, kur mazhoranca socialiste e kishte shkarkuar Presidentin e Republikës me anë të një votimi në Parlament? Prapa këtij qëndrimi “parimor” dhe kësaj gjetje “inteligjente”, harronin se po zbulonin dëshirën e tyre të zjarrtë, për ta penguar përmes një artifici të fundit krijimin e qeverisë së re socialiste.

Po të hysh në lëkurën e tyre, nuk u vë shumë faj, kur mendon se asnjëherë nuk e kanë besuar dhe as që kanë punuar ndonjë ditë, në atë mënyrë që opozita të vinte në pushtet përmes votës popullore. Përmes frymës së madhe të ndryshimit që ngjiz e përhap lidershipi i një minorance largpamëse, që e motivon popullin të shkojë masivisht në votime për ta larguar mazhorancën dhe ardhur vetë në pushtet, për të realizuar projektin e vet qeverisës të së ardhmes. Jo.

Lidershipi i opozitës sonë asnjëherë nuk ka punuar, që ta ndali mazhoncën socialiste të Edi Ramës, përmes kësaj të vetmes rrugë që dikton sistemi demokratik. Ata kanë 8 vjet që përpiqen për ta rrëzuar atë, përmes hilerave. Artificeve. Bllokimeve. Skenareve okulte. Rrugës së rrugës. Kërkimit të pazareve në vend të dialogut e bashkëpunimit në të mirë të Shqipërisë. Përmes kërcënimeve. Ultimatumeve. Vendosjes së shkopinjve nën rrota dhe nxitjes nga lart, të tensioneve artificiale, në popull.

Ndaj është e kotë që ti shpjegosh këtij sekti opozitarësh, se shteti ka vijimësi institucionale dhe në asnjë rrethanë e për asnjë arsye zinxhiri i ecjes së tij dhe i funksionimit të punëve nuk mund të ndërpritet. Kështu që edhe betimi i qeverisë “Rama 3”, përpara Ilir Metës së tyre, ishte i pashmangshëm. Socialistët kanë bërë aktin e tyre politik, për ta shkarkuar Presidentin në Kuvend, por është Gjykata Kushtetuese ajo që e thotë fjalën e fundit për këtë. Deri atëherë, Presidenti vijon të jetë në detyrë, e ti kryej ato!

Kjo është arsyeja se përse, edhe nëse donin apo nuk donin ata, qeveria e re do niste punën sot. Edhe nëse donte apo nuk donte Ilir Meta, dekretimi i ministrave dhe Kryeministrit, ishte i paevitueshëm për asnjë arsye e rrethanë. Kjo nuk është një çështje dëshirash individuale dhe lojërash politike, por legjitimiteti. Ai buron nga vullneti i popullit shqiptar, shprehur me votë në zgjedhjet e 25 prillit 2021, përmes një procesi të lirë e të çertifikuar zyrtarisht nga KQZ dhe i gjithëpranuar ndërkombëtarisht.

Lexo edhe :   77 mandate PS-ja?

Përmes këtij akti, opozitarët syerrët kanë marë leksionin e fundit që jep sistemi demokratik dhe historia e pluralizmit, sipas të cilit asgjë tjetër nuk ta realizon dot ëndrrën me pushtet, përveçse votës. Asnjë rrugë e asnjë shteg tjetër, asnjë manovër e asnjë piruetë poltike, asnjë ëndërr e bukur apo e keqe, asnjë fuqi e errët apo e ndriçuar brenda apo jashtë Shqipërisë, nuk të çon dot kurrë drejt pushtetit.

Pasi kanë dështuar për të ardhur në pushtet, deri edhe përmes një “grushti shteti” si ai i 14 shtatorit 1998, në 4 vitet e fundit këta lloj opozitarësh morën një leksion tjetër. Një mësim të madh nga ato që nuk do harrohen dot kurrë, as nga liderët e tyre të sotëm, as nga ata që vijojnë të thërrasin “Dum Babën” dhe as nga aventurierët e rrufjanët politikë të së ardhmes.

Lexo edhe :   VIDEO/Rama zbulon se kur do të lëshohen dy satelitët shqiptarë në orbitë

Pushteti nuk meret as duke u ngujuar në çadra e bulevardit e as përmes përrallave të “Republikës së Re” të saj. As përmes djegies së mandateve të deputetëve, e as duke dalë nga Parlamenti dhe sistemi politik i vendit, me shpresën për ta futur atë në krizë artificiale. As përmes “revolucionit të molotovëve” në rrugë, e as përmes “Babaleve” të Kinostudios “SHQUP-i dje”. As përmes bojkotit, e as përmes çdekretimit të zgjedhjeve nga ana e një Presidenti Republike që kërkoi të bënte njëkohësisht në dekadën e tretë të mijëvjeçarit të tretë, edhe Robespierin edhe Luigjin e XVI.

Fillimi i punës nga qeveria “Rama 3” është momenti kulmor i triumfit të shenjtërisë së vullnetit politik të qytetarëve, të shprehur me votë, mbi antisistemin. Mbi antishtetin. Mbi antipolitikën. Mbi parapolitikën. Mbi rrugën e rrugës, si teori dhe mundësi praktike, për tu rikthyer në pushtet.

Shqipëria sapo kaloi një nga provat më të jashtëzakonshme të pjekurisë së vet demokratike, si garante e stabilitetit politik e dëshmi e funksionalitetit të pushteteve dhe institucioneve të saj kushtetuese. Është një ditë e bukur për një popull si yni, që kapërcen pragun e foshnjërisë pluraliste, drejt një epoke të re me ëndrra europiane.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...