E hënë, 20 Shtator, 2021
26.5 C
Tirana

Etiketa

çfarë

Çdo të ndodhë më tej me koronavirusin? Ja cilët janë 4 skenarët e mundshëm

Nga Mara Magistroni “Galileonet.it” Skenarët që përshkruhen më poshtë, janë bazuar mbi njohuritë aktuale epidemiologjike, tek pikat e forta dhe të dobëta të vendeve anëtare...

Hyn në fuqi ligji i ri për fuqinë punëtore në Gjermani. Çfarë duhet të dini

Të jetosh e punosh në Gjermani? Nuk është aq e lehtë, sepse Gjermania nuk e ka parë asnjëherë veten si vend emigracioni. Por aktualisht...

Çfarë është “pacienti zero” dhe pse është gati i pamundur identifikimi i tij

Deri më 26 shkurt, autoritetet italiane nuk kishin identifikuar “pacientin zero”, ose personin që shkaktoi epideminë e koronavirusit në Itali. Skenari i parë dhe...

Ja çfarë i bën koronavirusi trupit të njeriut

Ende nuk dihet shumë për koronavirusin, por dihet mirë se sa shkatërruese mund të jetë për trupin e njeriut. Çfarë ndodh në të vërtetë...

Vendi i mollëve, zbutën të parët kuajt: Çfarë e bën të veçantë Kazakistanin

Kazakistani banohet nga njerëz të 120 kombësive të ndryshme. Në mbarë vendin ka 27.000 monumente të lashta. Besohet se këtu ndodhej atdheu i Amazonave,...

Më shumë miliarderë për frymë, plot besëtytni: Çfarë nuk dini mbi Rusinë

Moska ka më shumë miliarderë për frymë, se kudo tjetër në botë. Sipas revistës “Forbes”, kryeqyteti rus krenohet me 79 miliarderët e tij. Moska...

Është më i pushtetshmi i botës, por çfarë e tmerron orë e çast Donald Trumpin

Diktatorit rumun Nikolae Çaushesku, ishte një hipokondriak i njohur, një sëmundje që me sa duket buronte nga problemet e hershme që kishte pasur me...

Çfarë duhet të mësojmë nga viti politik 2019

Nga: Alfred Peza  Zhvillimet e vitit 2019 që po lemë pas, duket se mbyllën ciklin e të gjitha eksperimenteve të një tranzicioni tejet të vështirë...

Pijedashëse dhe shumë kursimtare, ja çfarë nuk dini mbi Mbretëreshën e Anglisë!

Mbretëresha Elizabeta II e udhëheq monarkinë britanike për 67 vite, por përsëri ne njohim shumë pak prej saj. Familja mbretërore është shumë diskrete, edhe...

Intervista/ PS fiton të gjitha bashkitë, deputetja: Çfarë do ndodhë nesër

Nga Anxhela Ferra Zgjedhjet lokale po zhvillohen në Shqipëri janë duke u zhvilluar normalisht, por deri tani sipas KQZ pjesëmarrja është vetëm 12%. Si ç’dihet,...

Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...