E diel, 31 Maj, 2020
19 C
Tirana

Pijedashëse dhe shumë kursimtare, ja çfarë nuk dini mbi Mbretëreshën e Anglisë!

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Mbretëresha Elizabeta II e udhëheq monarkinë britanike për 67 vite, por përsëri ne njohim shumë pak prej saj. Familja mbretërore është shumë diskrete, edhe pse shpesh bëjnë dalje publike në gazeta të shumta apo faqe kopertinash. Mbretëresha nuk ndan shumë informacione për veten apo jetën private. Edhe pse ka qenë në qendër të vëmendjes gjithë jetën, sërish publiku e njeh shumë pak.

Por, përgjatë viteve disa gjëra janë bërë publike, që nga dashuria për kuajt e deri te sensi i saj i humorit. Pasi festoi ditëlindjen e 93 në muajin prill, Mbretëresha veç na impresionon me gjallërinë për jetën, dashurinë për kafshët dhe aftësinë për të bërë të qeshin. Më poshtë ne po ju listojmë 10 fakte interesante, që ndoshta nuk i dini për Mbretëreshën e Anglisë.

1- E përdor gjithnjë çantën e saj për t’i dërguar sinjale stafit. Nëse e kalon çantën në krahun tjetër, po sinjalizon se do që biseda në fjalë të përfundojë shpejt.

2- Është pijedashëse, konsumon çdo ditë nga një gotë shampanjë, xhin dhe aperitiv. Shkaku:Rutina e jetës së një monarku.

3- Ju bashkua ushtrisë britanike gjatë Luftës së Dytë Botërore, ku punoi si mekanike dhe shofere kamioni.

4- Kur i dhurohet ndonjë kafshë e rrallë, ia fal Kopshtit Zoologjik të Londrës. Elisabetës i është dhuruar një elefant, dy breshka, një xhaguar dhe një çift kastorësh.

5- Fytyra e saj është e stampuar në monedhat kombëtare të 35 vendeve të ndryshme. Në këtë aspekt, ajo mban rekordin në Librin Guinness.

6- Mbretëresha mbështet mbi 600 organizata jofitimprurëse dhe bamirëse.

7- Është monarkia e parë britanike, që festoi “përvjetorin prej platini”: 70 vjetorin e martesës me Princin Philip.

8- Pavarësisht pasurisë së madhe, është shumë kursimtare. Shumë veshje nuk i hedh por i lan, dhe i përdor disa herë gjatë vitit.

9- Që në moshën 4-vjeçare i ka fiksim kuajt. Ferma e saj ka rreth 25 kuaj race, të cilët i shalon edhe sot në moshë të thyer.

10- Nuk ka dhënë thuajse asnjëherë intervista. Pas 22 vjet përpjekjesh, BBC i mori në 2017 një rrëfim, por gazetari s’kishte të drejtë të bënte pyetje./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ecuria javore e kursit të këmbimit/ Rënie e përgjithshme e valutave të huaja

Kjo javë ka qenë e qëndrueshme për valutën evropianë e cila e ka nisur javën në kuotën e 124.04 lekë dhe e ka mbyllur...

Humb jetën një 82-vjeçare tek Sanatoriumi, pas vdekjes rezultoi pozitive me koronavirus

Një 82-vjeçare e cila ka humbur jetën në Sanatorium, për shkak të problemeve të shumta shëndetësore, ka rezultuar me koronavirus pas vdekjesas. Ministria e Shëndetësisë...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

Daçiç: Vendimi i fundit i Kosovës është më i keq sesa masa 100% për mallrat

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, ka reaguar pas vendimit që u mor mbrëmë nga qeveria në detyrë e Kosovës. Kjo e fundit...

Ulet numri i rasteve të reja, bilanci i 24 orëve të fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 15 raste të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Prej tyre, 11 raste janë...
WhatsApp KONTAKTO TT