E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Vendi i mollëve, zbutën të parët kuajt: Çfarë e bën të veçantë Kazakistanin

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Kazakistani banohet nga njerëz të 120 kombësive të ndryshme. Në mbarë vendin ka 27.000 monumente të lashta. Besohet se këtu ndodhej atdheu i Amazonave, luftëtareve femra, për të cilat kanë folur shumë grekët e lashtë.

Kazakët e lashtë ishin njerëzit e parë në botë që zbutën dhe hipën mbi kuaj. Por ata i shfrytëzojnë kuajt edhe për mish. Kumis, pija tradicionale e vendit, njihet ndryshe si “shampanja prej qumështi”. Ajo fermentohet nga qumështi i pelës, dhe përdoret si një kurë për gjithçka, nga gripi deri tek tuberkulozi.

Kazakistani ka bazën kryesore hapësinore ruse, kozmodromin e Bajkonurit. Prej aty u lëshua në vitin 1957 sateliti i parë në orbitën e Tokës. Ish-Bashkimi Sovjetik testoi këtu më shumë se 500 armë bërthamore midis viteve 1949-1989. Kazakistani është një nga vendet kryesore prodhuese të naftës, për shkak të fushës së Tengizit me sipërfaqe 2.500 km2.

Qëkur është pavarësuar nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1991, ka pasur vetëm një president, Nursulltan Nazarbajev. Shkencëtarët besojnë se pemët e para me mollë u rritën rreth Almatit, ish-kryeqytetit kazak 20 milionë vjet më parë. Emri Almati do të thotë “vendi i mollëve”.

Diktatori sovjetik, Josef Stalin, ndërtoi aty shumë nga kampet e të burgosurve, ku u internuan apo vdiqën miliona njerëz. Berkutchi, ose gjuetia me shqiponja, është një sport antik që praktikohet ende në Kazakistan. Gjuetarët i stërvitin shqiponjat se si të kapin prenë e tyre.

Në malet e Kazakistanit Lindor, jetojnë leopardët e famshëm të dëborës, që është një simbol kombëtar./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...