E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Çdo të ndodhë më tej me koronavirusin? Ja cilët janë 4 skenarët e mundshëm

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Nga Mara Magistroni “Galileonet.it”

Skenarët që përshkruhen më poshtë, janë bazuar mbi njohuritë aktuale epidemiologjike, tek pikat e forta dhe të dobëta të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, dhe mbi problemet kryesore kritike që mund të lindin rrugës. Kështu, ekspertët e Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e sëmundjeve (ECDC), e kanë karakterizuar evolucionin e mundshëm të epidemisë së Covid-19, duke identifikuar 4 skenarë kryesorë në lidhje me përhapjen e koronavirusit të ri, pa lënë mënjanë sugjerimet operacionale dhe ato në fushën e komunikimit. Sepse në kushtet e pasigurisë, bashkëpunimi dhe transparenca janë aleatët tanë kryesorë.

Skenari nr.1: Zinxhirë transmetues të shkurtër dhe sporadikë

Kjo është ajo çfarë ndodhi në Francë dhe Gjermani, me rastet e para të njerëzve që rezultuan pozitive me koronavirusin në Evropë. Përhapja e epidemisë, vihet nën kontroll. Nuk janë të pakta rastet, kur është e mundur të rikonstruktohet anamneza dhe të gjurmohen kontaktet e të prekurve, të cilët duhet të vendosen nën karantinë.

Në këtë fazë, duhet të merret parasysh mundësia e trajtimit të kujdesshëm të individëve asimptomatikë, dhe përshtatja e sistemeve të mbikëqyrjes të parashikuara për gripin sezonal. Vendet duhet që të rishikojnë planet e tyre të gatishmërisë pandemike, duke analizuar me kujdes kapacitetin e sistemit të tyre të kujdesit shëndetësor, për të përgatitur aksione përforcuese, në rast se është e nevojshme.

Është mirë që të identifikohen “zinxhirët” alternative të furnizimit, me synim pasjen e sasive të mjaftueshme mbrojtëse personale, dhe furnizimeve të tjera mjekësore. Në aspektin e komunikimit me qytetarët, fjalët kyçe janë transparenca dhe koherenca me evoluimin e situatës: është e nevojshme që të komunikohen masat e marra, dhe të pranohet pasiguria e momentit.

Skenari nr.2: Transmetim i kufizuar por i qëndrueshëm i koronavirusit

Në këtë fazë, virusi përhapet me shpejtësi:numri i rasteve të reja rritet, por është ende e mundur të kryhet një anamnezë, të rikuperohet lista e kontakteve, si dhe të kryhen teste diagnostikuese. Të gjitha informacionet e marra, do të përdoren për të vlerësuar situatën, dhe për të parashikuar evolucionin e sëmundjes.

Meqë infektimet janë ende të kufizuara tek grupime njerëzish në zona të veçanta gjeografike, transferimi i burimeve dhe personelit shëndetësor nga vendet e tjera, duhet që të jetë i organizuar. Duhet të rishikohen dhe përditësohen planet e emergjencës, ndërsa duhet të ndërmerren masa parandaluese bazuar në vlerësimin e rrezikut koherent, për të shmangur amplifikimin e përhapjes së virusit.

Në aspektin e komunikimit të rrezikut, ekspertët theksojnë sërish rëndësinë e qartësisë dhe transparencës së mesazheve që i jepen publikut, për të zbutur shqetësimin dhe ankthin e popullatës. Në rast se bëhen ndryshime tek dispozitat e mëhershme, ato do të duhet të justifikohen, dhe në të njëjtën kohë të specifikohet rëndësia e respektimit të dispozitave.

Kjo ka veçanërisht rëndësi, nëse masat e reja parashikojnë kufizimin e lirisë personale (karantinë, izolim). Perceptimi i rrezikut tek qytetarët duhet të monitorohet vazhdimisht, në mënyrë që t’i përgjigjet nevojave për informacion.

Skenari nr.3: Transmetim i qëndrueshëm dhe i përhapur i koronavirusit, me një presion në rritje mbi sistemin shëndetësor

Më rritjen e rasteve me çështjet Covid-19, në një moment nuk do të jetë më e mundur apo efektiv gjurmimi i të gjitha kontakteve të personit të prekur. Prandaj kërkimi për njerëz e rinj pozitivë me këtë sëmundje ndërpritet. Dhe qëllimi kalon nga kontrolli në “zbutjen” e epidemisë.

Një hap i tillë, duhet t’i komunikohet popullatës, e cila duhet të informohet në mënyrën më korrekte të mundshme, sesi duhet të veprojë në rastin e një infektimi të dyshuar. Në këtë fazë, merren dhe masat e izolimit social (anulim i panaireve, takimeve, aktiviteteve sportive dhe kulturore që përfshijnë një numër të madh njerëzish, mbyllja e shkollave etj), në mënyrë që të vonohet dhe zvogëlohet kulmi i epidemisë.

Shndërrimi i sistemeve të mbikëqyrjes së gripit sezonal, dhe përdorimi i tyre për të raportuar rastet e dyshuara simptomatike, do të ndihmonte në përshkrimin e mënyrës së përhapjes, intensitetit dhe nivelit të sjelljes agresive të virusit. Qytetarët duhet të informohen mbi atë që mund të bëjnë, që të reduktojnë presionin mbi sistemin shëndetësor.

Skenari nr.4: Transmetim i përhapur, me një mbingarkesë të madhe të sistemit shëndetësor të një vendi

Të dhënat e vdekshmërisë së Covid-19, janë paraprake. Ndonëse për momentin, duket se të moshuarit dhe njerëzit me sëmundje të tjera kronike janë më të rrezikuarit. Gjithsesi, është ende e mundur të thuhet që nëse Sars-Cov-2 përhapet shpejt, duke prekur një pjesë të madhe të popullatës, edhe përqindja më e vogël e rasteve serioze, do të ishte e mjaftueshme për të vënë shumë nën presion shërbimin spitalor të një vendi.

Kjo gjë do të çonte në një skenar të ri, që mund të përkeqësohej më tej nga prania e gripit sezonal. Në rast se spitalet, pavionet e urgjencës dhe njësitë e kujdesit intensive, nuk janë më në gjendje të kurojnë pacientët, për shkak të një numri të pamjaftueshëm të shtretërve ose stafit mjekësor, atëherë vendet e prekura duhet të jenë gati të zbatojnë planet e urgjencës (për shembull duke përshtatur shtretërit spitalorë standardë për trajtimin e rasteve të rënda).

Mund të jetë e nevojshme të shtyhen operacionet kirurgjikale jo urgjente, dhe të vlerësohet nëse mund të përdoren vende alternative për të siguruar kujdes shëndetësor. Në këtë skenar, mund të merret në konsideratë një rishpërndarje e burimeve në të gjithë Bashkimin Evropian.

Autorët e studimit, nënvizojnë se këto skenarë, mund të kenë ndodhur tashmë në vendet anëtare, ose të ndodhin në çdo kohë. Evolucioni i epidemisë së koronavirusit, mund të mos jetë i njëtrajtshëm, dhe ndonjë nga skenarët mund të mos ndodhë.

Duke pasur parasysh pasigurinë e madhe, ECDC sugjeron që institucionet shëndetësore publike dhe institutet kërkimore, të vazhdojnë bashkëpunojnë për të grumbulluar informacione mbi koronavirusin e ri, por edhe mbi efektivitetin e masave të marra për kontrollin dhe zbutjen e epidemisë, si dhe për të shkëmbyer informacion mbi rezultatet e terapive eksperimentale./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Tronditet sërish Greqia, lëkundje tërmeti

Pak minuta më parë Greqia është tronditur nga një tjetër tërmet. Ai ka qenë me magnitudë 4.3 i shkallës Richter. Sipas faqes europiane EMSC, lëkundjet...

Drejtonte rrjetin e shpërndarjes së drogës në Korçë, arrestohet 37-vjeçari

Është arrestuar ditën e sotme në Korçë Zalmir Qyteti, për shpërndarje të drogave të forta. Ai është organizatori i shpërndarjes së lëndëve narkotike, i...

Aksident në Shkozet, një automjet përplas një biçikletë. Humb jetën një person

Një aksident ka ndodhur në Shkozet të Durrësit. Si pasojë ka vdekur një person. Një automjet tip “Benz” ka aksidentuar një biçiklist, duke i...

VIDEO/ Gara shpejtësie në autostradë, policia arreston 10 shoferë dhe heq 45 patenta brenda natës

Policia Rrugore e Tiranës ka arrestuar gjatë natës 10 drejtues mjetesh, gjatë kontrolleve me radar në rrugët interurbane Tiranë -Durrës-Tiranë dhe Tiranë -Elbasan –Tiranë....