E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Shahini: Nxënësit do mësojnë me telefon

Në një komunikim me median, Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka qetësuar prindërit, ndërsa theksoi se fëmijet nuk janë grupmoshë e rrezikuar.

Të gjithë institucionet arsimore do të mbyllen për një periudhë dy javore, deri më 23 mars 2020. Kjo masë është ndërmarrë për frenimin e përhapjes së virusit COVID-19, i cili është shfaqur në dy raste në Shqipëri. Ajo tha se virusi përhapet nga kontakti dhe jo nga ajri.

Besa Shahini citoi se mësuesit do të orientojnë nxënësit për të mësuar nga shtëpia, me anë të telefonave. Mësuesit mund të përgatisin mësimin me video, dhe të hapin klasa virtuale në What App ose në rrjete sociale.

“Matura Shtetërore nuk do të ketë nevojë për shtyrje. Të gjitha pyetjet ndër vite i kemi botuar në mënyrë që nxënësit të përgatiten. Duhet të marrim masa njësoj si me tërmetin, sot pasdite kemi marrë një vendim si të adresojmë nevojat e prindërve”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...