E enjte, 14 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Më shumë miliarderë për frymë, plot besëtytni: Çfarë nuk dini mbi Rusinë

Moska ka më shumë miliarderë për frymë, se kudo tjetër në botë. Sipas revistës “Forbes”, kryeqyteti rus krenohet me 79 miliarderët e tij. Moska ka metronë e 3-të më të ngarkuar në botë. Ajo ka 12 linja, dhe me to udhëtojnë çdo ditë më shumë se 6 milionë njerëz. Trenat vijnë çdo 40 sekonda.

Rusëve u mësohet të mos buzëqeshin në shkollë. Për këtë arsye duhet në pamje të parë si njerëzit më pak miqësore në botë. Në fakt nuk është kështu. Rusët kanë shumë besëtytni. Ata besojnë se i pari që hyn në një shtëpi të re do të vdesë. Ndaj futin në fillim një mace. Tek e fundit, thuhet ato kanë 7 shpirtra! Nëse macja refuzon të hyjë, e shembnin godinën dhe e rindërtojnë diku tjetër.

Pasi martohen nuset bëjnë një xhiro nëpër qytet. Ato vizitojnë kryesisht kishat më të famshme të zonës. Qyteza Suzdal ka një sipërfaqe vetëm 15 kilometra katrorë, por përmban 53 kisha të jashtëzakonshme. Shumë qytete si Bryzhi, Amsterdam dhe Hamburgu, quhen “Venecia e Veriut”. Këtu futet edhe qyteti rus i Shën Petersburgut. Qyteti ka mbi 1000 ura, që lidhin rrugët midis kanaleve të shumta ujore.

Hekurudha Trans-Siberiane përshkon 8 zona kohore, kalon nëpër 87 qytete dhe qyteza, si dhe përshkon 16 lumenj, përfshirë Vollgën. Ajo është linja më e gjatë hekurudhore në botë, 9.289 km./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova reagon ndaj deklaratës së Josep Borrell

Kosova reagon pas deklaratës së kreut të diplomacisë evropiane, Josep Borrell, i cili ndër të tjera, aksionin e policisë kundër kontrabandës në veri të Kosovës...

Moti për nesër/Reshje shiu në formë shtrëngatash dhe ulje temperaturash

Edhe për ditën e premte, vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet fillimisht (orët...

Një paketë alternative për përballimin e krizës së energjisë

Nga: Arben Malaj Përballë kësaj krize Rama theksoi se “plani ynë i kundërveprimit ndaj krizës energjetike ka tri pika: 1- Garantimin e furnizimit të pandërprerë;...

Banori i “Big Brother Vip” plas “bombën”: “Për’puthen” është me skenar

Arditi, një nga personazhet e "Big Brother Vip", ka bërë një deklaratë të fortë për emisionin “Për’puthen”. Ai ka thënë se ky format krijohet...

Paloma në rolin e “fallxhores”, ja çfarë parashikon për Ilirin (VIDEO)

Paloma brenda shtëpisë së “Big Brother VIP” ka bërë edhe rolin e fallxhores. Ajo së bashku me Ilirin, u dënuan për shkak të disa...