E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Intervista/ PS fiton të gjitha bashkitë, deputetja: Çfarë do ndodhë nesër

Nga Anxhela Ferra

Zgjedhjet lokale po zhvillohen në Shqipëri janë duke u zhvilluar normalisht, por deri tani sipas KQZ pjesëmarrja është vetëm 12%. Si ç’dihet, opozita ka bojkotuar këto zgjedhje dhe shumica e Bashkive janë me një kandidat.

Deputetja e Partisë Socialiste, Elona Gjebrea në një intervistë për Tirana Today pasi votoi te shkolla “Kushtrimi i Lirisë” në Tiranë u shpreh se është e kënaqur me pjesëmarrjen e deritanishme dhe me ecurinë e procesit të votimit.

Pritej që ditën e sotme të kishte tensione dhe pengim nga ana e opozitës për të penguar zgjedhjet, por në fakt nuk ka pasur tensione të tillë. Sipas deputetes tensionet nga ana e opozitës kanë ardhuri pasojë e mesazheve të forta nga faktori ndërkombëtar. Ndërsa shtoi se kanë ndodhur disa raste sporadike, por që janë të menaxhueshe.

Ndërsa pyetjes se fituesit praktikisht dihet kush janë dhe se çfarë do të ndodhë ditën e nesërme, Gjebrea tha se : Mazhoranca në këtë rast që është forca kryesore dhe ka përgjegjësi për të çuar më tej reformat dhe shpresoj që të gjenden urat e komunikimit që opozita të vijë në tryezat e bisedimit.

INTERVISTA e plotë:

Si po shkon procesi i votimit dhe si është pjesëmarrja deri tani?

Është një proces i qetë dhe ka goxha pjesëmarrje. Shpresojmë që të kemi pjesëmarrje të kënaqshme, sipas objektivave që kemi vënë. E rëndësishme është që nuk ka situata problematike, situata dhune, njerëzit votojnë të qetë. Deri tani nuk kemi pasur ndonjë situatë të tillë që do të sillte edhe mbylljen e qendrave të votimit dhe me thënë të vërtetën unë deri tani jam e kënaqur.

PD ka bërë protesta të tensionuara dhe të dhunshme, pse mendoni se janë tërhequr sot?

Lexo edhe :   Përgjimet e Ndraghetas: Fitojnë miqtë tanë të PS, mund të marrim çfarë të duam

Mbështetja e faktorit ndërkombëtar për të drejtën e shqiptarëve për të votuar, kanë dhenë mesazhet e tyre. Dhe nga mesazhet e opozitës tregojnë se janë tërhequr dhe distancuar nga rastet e dhunës, kjo është në të mirën tonë. Por ka edhe raste sporadike të cilat kërkojnë vëmendje.

Lexo edhe :   Përgjimet e Ndraghetas: Fitojnë miqtë tanë të PS, mund të marrim çfarë të duam

Nesër kur të përfundojë e gjitha, fituesit dihen pasi kandidojnë të vetëm në listë, çfarë do të ndodhë?

Është pyetje e bukur dhe e vështirë. Mazhoranca në këtë rast që është forca kryesore dhe ka përgjegjësi për të çuar më tej reformat. Për të krijuar një atmosferë dialogu, e cila nuk pengohet nga ana jonë por nga mosbashkëpunimi i opozitës. Shpresoj që të gjenden urat e komunikimit që opozita të vijë në tryezat e bisedimit, në radhë të parë për reformën zgjedhore, por në të gjitha reformat që i duhen Shqipërisë dhe na ndihmojnë në procesin e integrimit në BE.

Me urimet keni filluar?

Akoma jo.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...