E shtunë, 8 Maj, 2021
16 C
Tirana

Etiketa

thenie

10 shprehje epike nga Hoze Murinjo

“Ju lutem mos më quani arrogant sepse ajo që unë them është e vërtetë. Unë jam kampion Evrope. Unë nuk jam një çfarëdo, mendoj...

Nga Tomas Xheferson tek Gandi, thëniet më frymëzuese rreth parave

Paratë ekzistojnë prej mijëra vitesh, dhe nuk ka pasur ndonjë mungesë të citateve që kanë folur mbi ndikimin e tyre. Më poshtë keni një...

10 shprehje nga Dostojevski, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Mbi të gjitha, mos gënje veten. Njeriu që gënjen veten dhe dëgjon gënjeshtrën e vet vjen në një pikë ku nuk mund ta dallojë...

10 shprehje nga Balzaku, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Vetmia është e mirë, por ke nevojë për dikë që të të thotë se vetmia është e mirë". "Leximi na sjell miq të panjohur" "Sa më...

Meta: Kush fiton me poshtërsi, nuk qeveris dot me drejtësi

Presidenti i Republikës,  Ilir Meta, ka komentuar shprehjen e Faik Konicës: “Shqipërinë e bëri Zoti, e shpëtoi rastësi, dhe e varrosën politikanët”? I ftuar në...

Sot ditëlindja e shenjtores Nënë Tereza: Ja thëniet e saj më frymëzuese

Si sot, 110 vite me parë, lindi Shën Nënë Tereza, një nga personalitetet më të njohura shqiptare dhe ambasadorja më e mirë e popullit...

“Vlera e mësuesit dhe pesha e qiellit nuk maten kurrë”, Rama uron 7 Marsin

Në kuadër të 7 Marsit, Ditës Kombëtare të Mësuesit ka ardhur edhe urimi i kryeministrit Edi Rama. Kreu i qeverisë ka zgjedhur shprehjen e Konfucit...

Sot 3 vjet nga shenjtërimi i Nënë Terezës! Ja thëniet e saj më frymëzuese

Më 5 shtator të vitit 2016-të u shenjtërua Nënë Tereza në një ceremoni madhështore në Sheshin “Shën Pjetri” në Vatikan. Murgesha “u lumturua” në...

Revolucioni për të lënë gjurmë në univers, thëniet më të bukura të Steve Jobs

Steve Jobs ishte një nga sipërmarrësit dhe shpikësit më të mëdhenj. Në vitin 1976 ai themeloi Apple së bashku me mikun e tij Steve...

Çfarë thanë njerëzit e mëdhenj për dashurinë, 10 thëniet më të bukura

Fjala dashuri, është një ndër fjalët më të përdorura nga të gjitha moshat dhe nga të gjitha kategoritë e njerëzve. Për dashurinë janë shkruar...

Të fundit

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si "i burgosur i ndërgjegjes" dhe...

Milani gjen trajnerin e ri, ja kush projektohet në vendin e Piolit

Te Milani mund të ketë një tjetër ndryshim në pankinë pas atij të tetorit të vitit 2019, kur u largua Marko Xhampaolo. Tani radhën mund...

Dosjet/ Ja si CIA i përdorte pëllumbat si spiunë gjatë Luftës së Ftohtë

Dokumentet e de-klasifikuara vitet e fundit të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës në SHBA (CIA), tregojnë përdorimin e pëllumbave-spiunë gjatë Luftës së Ftohtë. Në fakt,...

Salianji: Ata që ka Rama sot në lista, i janë lutur Bashës për të qenë në PD

Kandidati fitues për deputet në Korçë nga Partia Demokratika, Ervin Salianji i ka dalë në mbrojtje kryedemokratit Lulzim Basha, teksa theksoi se ai ka...

A bëhen njerëzit më fetarë në kohë krizash?

Nga: Danielle Tumminio Hansen “The Conversation” Feja e organizuar ka qenë në rënie për dekada me radhë në Shtetet e Bashkuara. Por gjatë pandemisë së...