E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh”.

“Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi gënjeshtrat, si vaji që nuk përzihet me ujin”.

“Nuk ka asnjë libër aq të keq … sa që të mos ketë diçka të vlefshme brenda.”

“Arsyeja për paarsyeshmërinë me të cilën ju e trajtoni arsyen time ma dobëson aq shumë arsyen, saqë me arsye ankohem për bukurinë tuaj”.

“Unë e di kush jam dhe kush mund të jem nëse dua.”

“Kush lexon shumë dhe lëviz shumë, sheh shumë dhe di shumë”.

“Uria është salca më e mirë në botë”.

“Pasi as e mira dhe as e keqja nuk mund të zgjasin përgjithmonë, kuptohet se nëse e keqja ka zgjatur shumë, e mira duhet të jetë afër ”.

“Të gjitha dhimbjet pakësohen me bukë.”

“Kush këndon i tremb dhimbjet e veta”. / Përshtati Totila Kotorri/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha anëtarëve të...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...