E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

10 shprehje nga Gynter Gras, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Edhe librat e këqij janë libra, kështu që janë të shenjtë”.

“E di që Sot të gjitha gjërat kanë sy, se asgjë nuk kalon pa u vënë re, se edhe letra e murit ka një kujtesë më të mirë se qeniet njerëzore”.

“Je i kotë dhe i ligë, siç duhet të jetë një gjeni”.

“Përkthimi është ai që transformon gjithçka në një mënyrë që asgjë të mos ndryshojë.”

“Nëse Jezusi do të kishte qenë gungaç, vështirë se mund ta kishin gozhduar në kryq.”

“Kur ​​djalli nuk është në humor, e mira triumfon. Po a nuk ka të drejtë dhe djalli që të mos jetë në humor një herë në kaq kohë? ”

“Detyra e një qytetari është të mbajë gojën hapur”.

“… ekziston edhe një zëvendësues për lumturinë, mbase lumturia ekziston vetëm si një zëvendësuese, mbase e gjithë lumturia është një zëvendësim për lumturinë.”

“Nëse do të vijë një ditë që do t’na bjerë për hise ferri, një nga format më të mira të torturës do të ishte mbyllja e një personi lakuriq në një dhomë plot me fotografi nga kohët e tija.”

“… vetëm dembelët e vërtetë janë të aftë për shpikje të tilla që i kursejnë punën.” /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...