E premte, 7 Maj, 2021
16 C
Tirana

Etiketa

gjerman

10 shprehje nga Gëte, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Idetë e guximshme janë si ushtarët në shah që avancojnë. Ata mund të haen, por mund të iniciojnë një fitore ". "Sapo të mësosh t'i...

Ministri gjerman i bën thirrje Rusisë të rrisë përpjekjet në hetimet për Navalnyn

Gjermania i ka bërë thirrje Rusisë që të rrisë përpjekjet në hetimet për atë sesi është sëmurë lideri opozitar rus, Aleksei Navalny, i cili...

“Shkelje e marrëveshjes së 5 qershorit”/ Rama i përgjigjet zyrtarit të CDU-së

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratave të nënkryetarit të grupit CDU-CSU, së Bundestagut gjerman, David Wadephul. Ky i fundit është shprehur se miratimi i...

Neuer rinovon kontratën me klubin e Bayern Munich

Portieri gjerman, Manuel Neuer ka rinovuar kontratën me klubin e Bayern Munich. Bëhet me dije se Neuer e ka rinovuar kontratën me klubin kampion të...

“Kjo pandemi nuk është luftë”, Presidenti gjerman mban fjalimin e rrallë

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier, i cili nuk i është drejtuar popullit me një fjalim as kur ra Muri i Berlinit, së fundmi iu ka...

“Koronavirusi është bërë një pandemi mbarëbotërore”

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn ka paralajmëruar se shpërthimi i COVID-19 "nuk ka arritur ende kulmin në Gjermani". Numri i rasteve në vend arriti 240...

Ardhja e Nübel në skuadër, Neuer lë Bayern Munich

Pas nënshkrimit të Alexander Nübel për Bayern Munchen kanë ardhur edhe pakënaqësitë e para nga ekipi. Portieri titullar i kampionëve të Gjermanisë, Manuel Neuer nuk...

Ekstradimi i mësuesit turk/ Reporteri gjerman: Shqipëria mund të gjobitet

Reporteri gjerman për Shqipërinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Andre Hunko është shprehur se vendi ynë mund të gjobitet dhjetëra mijëra euro,...

Kërkon 10 shoqërues për të jetuar në “parajsë”/Milioneri: Çdo gjë është e paguar

Një 70-vjeçar gjerman kërkon 10 shoqërues, burra dhe gra, për të ndarë me të jetën në tokën e blerë në Zelandën e Re me...

Eksperti gjerman flet për zgjedhjet në Kosovë: Do të kemi dy sfida

Intervistë ekskluzive e DW me ekspertin gjerman për Ballkanin Bodo Weber në prag të zgjedhjeve parlamentare të Kosovës. DW: Të dielën Kosova shkon në zgjedhje...

Të fundit

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si "i burgosur i ndërgjegjes" dhe...

Milani gjen trajnerin e ri, ja kush projektohet në vendin e Piolit

Te Milani mund të ketë një tjetër ndryshim në pankinë pas atij të tetorit të vitit 2019, kur u largua Marko Xhampaolo. Tani radhën mund...

Dosjet/ Ja si CIA i përdorte pëllumbat si spiunë gjatë Luftës së Ftohtë

Dokumentet e de-klasifikuara vitet e fundit të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës në SHBA (CIA), tregojnë përdorimin e pëllumbave-spiunë gjatë Luftës së Ftohtë. Në fakt,...

Salianji: Ata që ka Rama sot në lista, i janë lutur Bashës për të qenë në PD

Kandidati fitues për deputet në Korçë nga Partia Demokratika, Ervin Salianji i ka dalë në mbrojtje kryedemokratit Lulzim Basha, teksa theksoi se ai ka...

A bëhen njerëzit më fetarë në kohë krizash?

Nga: Danielle Tumminio Hansen “The Conversation” Feja e organizuar ka qenë në rënie për dekada me radhë në Shtetet e Bashkuara. Por gjatë pandemisë së...