E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

10 shprehje nga Herman Hese, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Mëso atë që duhet të merret seriozisht dhe qesh me gjërat e tjera.”

“Nëse e urren një person, urren diçka tek ai që është pjesë e jotja. Ajo që nuk është pjesë e vetvetes nuk na shqetëson ”.

“Fjalët nuk i shprehin mendimet shumë mirë. Ata gjithmonë tjetërsohen menjëherë pasi dalin nga goja, pak të shtrembëruar, tingëlloojnë pak të lehta ”.

“Disa prej nesh mendojnë se të kapesh fort pas diçkaje/dikujt na bën të fortë, por ndonjëherë forca është ta lësh të shkojë ”

“Nëse unë e di se ç’ është dashuria, e di falë teje”.

“Pa fjalë, pa shkrime dhe pa libra nuk do të kishte histori, nuk mund të kishte asnjë koncept të njerëzimit.”

“Unë jetoj në ëndrrat e mia – kjo është ajo që percepton. Njerëzit e tjerë jetojnë në ëndrra, por jo në të tyret. Ky është ndryshimi “.

“Frikacak! Je i gatshëm të vesësh, por jo të jetosh”.

“Oh, dashuria nuk ekziston për të na bërë të lumtur. Besoj se ekziston për të na treguar se sa mund të durojmë “.

“Vetmia është pavarësi. Kishte qenë dëshira ime dhe me kalimin e viteve e kisha përmbushur. Ishte e ftohtë. Oh, mjaft e ftohtë! Por ishte gjithashtu e heshtur, mrekullisht e heshtur dhe e bollshme sa heshtja e ftohtë e hapësirës në të cilën rrotullohen yjet. “

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...