E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Euro 2020/ Grupi D, ja detajet për Anglinë, Kroacinë, Skocinë dhe Rep. Çeke

Grupi D

(Kroaci, Angli, Skoci, Rep. Çeke)

Grupi D përmban një nga favoritët kryesorë të kompëticionit për fitoren finale; Anglinë. Anglezët megjithëse një nga kombëtaret e kalibrit më të lartë nuk e kanë fituar kurrë këtë trofe. Kroatët finalistët e Botërorit 2018 në të cilin eleminuan pikërisht Anglinë, do të synojnë gjithashtu të shfrytëzojnë brezin e talentuar që kanë. Grupin e plotësojnë Skocia rikthehet pas 5 edicioneve mungesë teksa Rep. Çeke finaliste e 1996-ës do të tentojë surprizën.

Anglia

Lojtari më i rëndësishëm: Harry Kane. Kapiteni i ‘Tre Luanëve’ vjen nga një sezon tjetër elektrizues, ku udhëhoqi Premier League-n me gola (23) dhe asistime (14). Ai do të kërkojë ta shpjerë Anglinë larg në një tjetër turne ndërkombëtar pasi fitoi Këpucën e Artë të Kupës së Botës 2018. Ai është favoriti i basteve për të shtuar një Këpucë të Artë në koleksionin e tij dhe në Euro 2020.

Lojtar për tu parë: Phil Foden. Tashmë një talent i klasit botëror i cili është bërë një lojtar kryesor për Manchester City-n, fitues i Premier League-s dhe finalist i Ligës së Kampionëve, Foden nuk ka marrë ende pjesë në një turne madhor për ekipin kombëtar.

Gareth Southgate duhet të bëjë pa shërbimet e mbrojtësit të Liverpulit, Trent Aleksandër-Arnold pasi ky i fundit u dëmta për fat të keq në miqësoren e fundit.

Rezultati më i mirë i Anglisë në një Europian është vendi i tretë (2 herë) në 1996 dhe 1968

 • Porta: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton)
 • Mbrojtja: Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolves), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Atlético), Kyle Walker (Manchester City)
 • Mesfusha: Jude Bellingham (Dortmund), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds United), Declan Rice (West Ham), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Dortmund)
 • Sulmi: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Raheem Sterling (Manchester City)

Kroacia

Lojtari më i rëndësishëm: Luka Modrić. Lojtari me më së shumti prezenca me kombëtaren, katër herë fitues i Champions League, fitues i Topit të Artë 2018 dhe lista vazhdon. Në moshën 35 vjeçare, forma e tij ka rënë pak në vitet e fundit, por magjistari i mesfushës edhe një herë po kërkon ta çojë këtë ekip në drejtim të finales në një turne kombëtaresh.

Lojtari  për t’u parë: Nikola Vlašić. Një ish-lojtar i Evertonit, Vlašić ka shënuar 23 gola dhe regjistruar 10 asistime në 56 ndeshje të Premier League-s ruse për CSKA Moskën në dy sezonet e kaluara. Mesfushorin sulmues 23-vjeçar pritet të shpërthejë në skenën ndërkombëtare me driblimet e tij kreative, pasimet dhe gjuajtjet nga distanca.

Zlatko Dalic nuk do të kënaqet me pak në këtë turne pasi vjen nga finalja e Kupës së Botës 2018.

Rezultati më i mirë i Kroacisë (që nga ndarja e Jugosllavisë) në një Europian është çerekfinalja e 2008-ës

 • Porta: Dominik Livaković (Dinamo Zagreb), Lovre Kalinić (Hajduk Split), Simon Sluga (Luton)
 • Mbrojtja: Borna Barišić (Rangers), Domagoj Bradarić (LOSC Lille), Duje Ćaleta-Car (Marseille), Joško Gvardiol (Leipzig), Josip Juranović (Legia Warszawa), Dejan Lovren (Zenit), Mile Škorić (Osijek), Domagoj Vida (Beşiktaş), Šime Vrsaljko (Atlético Madrid)
 • Mesfusha: Mateo Kovačić (Chelsea), Luka Modrić (Real Madrid), Marcelo Brozović (Inter Milan), Milan Badelj (Genoa), Nikola Vlašić (CSKA Moskva), Mario Pašalić (Atalanta), Ivan Perišić (Inter Milan), Mislav Oršić (Dinamo Zagreb), Luka Ivanušec (Dinamo Zagreb)
 • Sulmi: Josip Brekalo (Wolfsburg), Ante Budimir (Osasuna), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Bruno Petković (Dinamo Zagreb), Ante Rebić (AC Milan)
Lexo edhe :   Euro 2020/ Ja kombëtaret që kanë fituar Europianet dhe sa herë

Rep. Çeke

Rep. Çeke do të tentojë dhe një herë surprizën për të arritur finalen e dytë në histori por duken larg nga 96-a si në formë dhe në cilësi.

Lexo edhe :   Speciale/ Nesër nis Euro 2020, ja gjithçka që duhet të dini

Lojtari më i rëndësishëm: Tomáš Souček. Mesfushori mbrojtës i gjatë 1.92 është dominues në duelet ajrore dhe mbulon shumë terren duke e bërë ndikimin e tij të ndjehet në të dy skajet e fushës. Ai vjen nga një sezon me 10 gola në Premier League si një lojtar vendimtar për përfundimin e Uest Hemit në vendin e gjashtë.

Rezultati më i mirë i Çekisë në një Europian është vendi i dytë, pra finalja në Euro 1996

 • Porta: Aleš Mandous (Olomouc), Jiří Pavlenka (Werder Bremen), Tomáš Vaclík (Sevilla)
 • Mbrojtja: Jan Bořil (Slavia Praha), Jakub Brabec (Viktoria Plzeň), Ondřej Čelůstka (Sparta Praha), Vladimír Coufal (West Ham), Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Tomáš Kalas (Bristol City), Tomáš Holeš (Slavia Praha), Aleš Matějů (Brescia), David Zima (Slavia Praha)
 • Mesfusha: Antonín Barák (Verona), Vladimír Darida (Hertha Berlin), Jakub Jankto (Sampdoria), Alex Král (Spartak Moskva), Lukáš Masopust (Slavia Praha), Jakub Pešek (Sparta Praha), Michal Sadílek (Liberec), Petr Ševčík (Slavia Praha), Tomáš Souček (West Ham)
 • Sulmi: Adam Hložek (Sparta Praha), Michael Krmenčík (PAOK), Tomáš Pekhart (Legia), Patrik Schick (Leverkusen), Matěj Vydra (Burnley)

Skocia

Kur skocezët të luajnë përpara 12,000 tifozëve në Hampden Park të Glasgoë-t për dy ndeshje vendimtare kundër Republikës Çeke dhe Kroacisë, me siguri që do të jetë një shtysë e madhe.

Lojtari kyç: Andrew Robertson. Kapiten që nga viti 2018, mbrojtësi i Liverpool-it është ndër më të mirët në rolin e tij në botë. Nëse Skocia do të kalojë në fazën e eleminimit direkt, aftësia e tij për të fituar posedimin në mbrojtje dhe për t’u kthyer në një kërcënim sulmues me ritmin e tij do të jetë në qendër të suksesit të tyre.

 • Porta: Craig Gordon (Hearts), David Marshall (Derby), Jon McLaughlin (Rangers)
 • Mbrojtja: Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich), Jack Hendry (Celtic), Scott McKenna (Nottingham Forest), Stephen O’Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Rangers), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal)
 • Mesfusha: Stuart Armstrong (Southampton), Ryan Christie (Celtic), John Fleck (Sheffield United), James Forrest (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle United), Billy Gilmour (Chelsea), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), David Turnbull (Celtic)
 • Sulmi: Ché Adams (Southampton), Lyndon Dykes (QPR), Kevin Nisbet (Hibernian)

Përgatiti Totila Kotorri/Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...