E enjte, 22 Prill, 2021
19 C
Tirana

Etiketa

letersi

10 shprehje nga Heminguej, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Nuk ka asnjë mik besnik si një libër". “Nuk ka asgjë interesante tek të shkruarit. E vetmja gjë që bën është: ulesh para një makine...

10 shprehje nga Xhek London, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Nuk pritet frymëzimi. Duhet t’i biesh nga pas me një shkop. " "Unë do të preferoja të isha një meteor i shkëlqyer, çdo atom prej...

10 shprehje nga Umberto Eko, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Ne jetojmë për librat". "Për të mbijetuar, duhet të tregosh histori." "Më pëlqen aroma e bojës tek librat në mëngjes". "Kur njerëzit pushojnë së besuari në Zot,...

10 shprehje nga Turgenjevi, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Nëse presim momentin kur gjithçka, absolutisht gjithçka të jetë gati, nuk do të fillonim kurrë." "Të ulur në baltë, miku im, kërkojmë yjet." “Asgjë nuk është...

10 shprehje nga Dostojevski, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Mbi të gjitha, mos gënje veten. Njeriu që gënjen veten dhe dëgjon gënjeshtrën e vet vjen në një pikë ku nuk mund ta dallojë...

10 shprehje nga Balzaku, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Vetmia është e mirë, por ke nevojë për dikë që të të thotë se vetmia është e mirë". "Leximi na sjell miq të panjohur" "Sa më...

10 shprehje nga Anton Çehov, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Ndoshta njeriu ka njëqind shqisa dhe kur ai vdes vetëm pesë shqisat që ne dimë zhduken me të dhe nëntëdhjetë e pesë të tjera...

10 shprehje nga Leo Tolstoi që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Të gjithë mendojnë për të ndryshuar botën, por askush nuk mendon për të ndryshuar veten e tij." “Të gjitha familjet e lumtura janë njësoj ndërsa...

“Dashuri në kohën e kolerës”: Frazat më të bukura nga libri i Gabriel Markez

“Dashuri në kohën e kolerës”, një kryevepër e vërtetë e shkrimtarit kolumbian të lindur më 6 mars. Në këtë libër, Gabriel Garsia Markez rrëfen...

Pas Kosovës, edhe Shqipëria bojkoton ceremoninë e Nobelit në Letërsi

Pas Kosovës, edhe Shqipëria do të bojkotojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel në Suedi. Lajmi konfirmohet përmes një postimi në Twitter të ministrit të...

Të fundit

E bujshme/ Gjykata e Strasburgut rrëzon SPAK: Të mos preken serverat e Lapsi.al

Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg, ka vendosur masë sigurie, për të mos lejuar sekuestrimin e serverave dhe të dhënave kompjuterike,...

Plagosi 5 besimtarë në xhami, flet Rudolf Nikolla para gjykatës

Rudolf Nikolla: “Nëse i paraqisni këtu, i njoh me fytyrë ata që më kanë ndjekur. Më kanë ndjekur dhe përndjekur u bë gati një...

Celibashi:Në çdo QV shabllonë në alfabetin braille për votuesit që nuk shikojnë

Ilirjan Celibashi: "Sot, përfundon shpërndarja e materialeve zgjedhore për qarqet Vlorë, Shkodër, Dibër, Gjirokastër, Korçë, Kukës, Fier, Berat. Nesër do të shpërndahen në Tiranë,...

E fundit / Në komisariatin e Elbasanit me kokën e fashuar Pavlo Vuksani

Personi që u shfaq pak minuta më parë duke u shoqëruar nga efektivët e Policisë së Elbasanit për në komisariat është Pavlo Vuksani, i...

Video / Ambasadorët e huaj në Shqipëri video-mesazh: Mos e shisni votën

Ambasadorët e huaj të akredituar në vendin tonë kanë dalë me një video mesazh të përbashkët tre ditë para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit,...