E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Lista me 51 libra që rekomandon filozofi Jordan Peterson (letërsi dhe filozofi)

Shkrimtari, psikologu klinik dhe njëkohësisht psikologu kanadez, lektor në Universitetin e Torontos, Kanada, Jordan Peterson, ka përpiluar një listë me libra të zhanerit literaturë dhe filozofi që i rekomandon më së shumti.

 1. Bejl, Mari-Henri (Stendhal): Manastiri i Parmës
 2. Bronte, Emili: Majat e Stuhishme
 3. Bulgakov, Mikhail: Mjeshtri dhe Margarita
 4. Keri, Xhojs: Goja e Kalit
 5. Çendlër, Rajmond: Gjumi i madh
 6. Çendlër, Rajmond: Lamtumira e gjatë
 7. Dalirmpëll, Teodor: Kultura jonë: Ajo ç’ka mbetur prej saj
 8. Dalirmpëll, Teodor: Jeta në fund: Pikëpamja me të cilën sheh botën klasa e ulët
 9. Dostojevski, Fjodor: Krim dhe ndëshkim
 10. Dostojevski, Fjodor: Shënime nga nëntoka
 11. Dostojevski, Fjodor: Vëllezërit Karamazov
 12. Dostojevski, Fjodor: Djajtë
 13. Dostojevski, Fjodor: Idioti
 14. Golding, Uilliam: Zoti i mizave
 15. Grejvs, Robert: Unë, Klaudiusi
 16. Hammet, Dashiel: Fajkoi maltez
 17. Heminguej, Ernest: Lamtumirë armë
 18. Heminguej, Ernest: Për kë bien këmbanat
 19. Heminguej, Ernest: Plaku dhe deti
 20. Huxley, Aldous: Brave Neë Ëorld
 21. Huxley, Aldous: Ishulli
 22. Huxley, Aldous: Pikë, Kundërpikë
 23. Kazanxaqis, Nikos: Vëllavrasësi
 24. Kazanxaqis, Nikos: Zorba, greeku
 25. Kesi, Ken: Njëri fluturoi mbi folenë e qyqeve
 26. Kesi, Ken: Ndonjëherë një nocion i madh
 27. Kejes, Daniel: Lule për Algernonin
 28. Lorens, Margaret: Engjëlli prej guri
 29. Li, Harper: Të vrasësh zogun përqeshës
 30. Niçe, Fridrih: Përtej së mirës dhe së keqes
 31. Niçe, Fridrih: Mbi gjenealogjinë e moralit
 32. Niçe, Fridrih: Antikrishti
 33. Niçe, Fridrih: Shkenca gay
 34. Niçe, Fridrih: Dëshira për pushtet
 35. Oruell, Xhorxh: 1984
 36. Oruell, Xhorxh: Ferma e kafshëve
 37. Oruell, Xhorxh: Rruga për në Uigan Pier
 38. Pirsig, Robert: Zeni dhe arti i mirëmbajtjes së motorrëve
 39. Shem, Samuel: Shtëpia e Zotit
 40. Solzhenitsin, Aleksandr: Pavioni i kancerit
 41. Solzhenitsin, Aleksandr: Rrethi i parë
 42. Solzhenitsin, Aleksandr: Arkipelagu Gulag: Vol. 1; Vol. 2; Vol. 3
 43. Stajnbek, Xhon: Kopshti i Edenit
 44. Stajnbek, Xhon: Vilet e zemërimit
 45. Stajnbek, Xhon: E miut dhe e njeriut
 46. Stendhal: E kuqja dhe e zeza
 47. Tompson, Hantër S: Frikë dhe neveri në Las Vegas
 48. Tolstoi, Leo: Ana Karenina
 49. Tolstoi, Leo: Lufta dhe Paqja
 50. Trojat, Henri: Tolstoi
 51. Volfe, Tom: The Electric Kool Aid Acid Test (I gjithë titulli është term që tregon festat ku të gjithë marrin LSD (e cila shpesh vihej në kutitë Kool-Aid)

Përgatiti Totila Kotorri/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...