E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Indonezia goditet nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.2

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.2 i shkallës Rihter, është regjistruar ditën e sotme në ishullin Sulawesi në brigjet e Indonezisë.

Sipas Qendrës Sizmiologjike Evropiane Mesdhetare (EMSC), thellësia e tërmetit ishte 102 km. Ende nuk ka ende njoftim zyrtar nga autoritetet, rreth dëmeve materiale apo njerëzore që mund të ketë shkaktuar tërmeti.

Kur bëhet fjalë për Indonezinë, pyetja nuk është nëse do të ndodhë një tërmet, por kur do të ndodhë. Ky shtet ndodhet është në Unazën e Zjarrit, një hark vullkanësh në pellgun e Oqeanit Paqësor.

Zona përfshin 40,000 kilometra (25,000 milje) dhe është vendi ku ndodhin shumica e tërmeteve të botës. Një nga zonat më sizmikisht aktive në planet, shtrihet nga Japonia dhe Indonezia në njërën anë të Paqësorit dhe në të gjithë rrugën për në Kaliforni dhe Amerikën e Jugut nga ana tjetër.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Maskohet si femër për ti shpëtuar kontrollit, stjuardesa e kap ‘mat’

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...