E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

10 shprehje nga Orhan Pamuk, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Muzetë e vërtetë janë vendet ku koha shndërrohet në hapësirë”.

“Lexova një herë një libër dhe e gjithë jeta ime ndryshoi”.

“Lumturia është të mbash dikë në krahët dhe të dish që po mban gjithë botën.”

“Qentë flasin, por vetëm me ata që dinë të dëgjojnë”.

“Më thuaj pak, a të bën dashuria budalla apo vetëm budallenjtë bien në dashuri?”

“Piktura është heshtja e mendimit dhe muzika e shikimit”.

“Librat, të cilët i lexojmë për ngushëllim, vetëm sa na e shtojnë thellësinë e dhimbjes.”

“Në fund të fundit, një grua që nuk i do macet nuk do ta bëjë kurrë një burrë të lumtur”.

“Mungesa ime e lumturisë më mbron nga jeta”.

“Njerëzit thonë gënjeshtra vetëm kur ka diçka që kanë shumë frikë se mos e humbin”.

T.Kotorri/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...