E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

10 shprehje nga Xhani Rodari, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

-“Sa peshon një lot?” -“Loti i një fëmije kapriçioz peshon më pak se era, ai i një fëmije të uritur peshon më shumë se e gjithë bota”.

“Realiteti mund të aksesohet nga dera ose nga dritarja, kjo e dyta është shumë më argëtuese.”

“Në vendin e gënjeshtrës, e vërteta është një sëmundje”.

“Do të doja që të gjithë të lexonin, edhe po të mos bëheshin shkrimtarë ose poetë, mjaft që askush të mos mbetej më skllav.”

-Çfarë presin njerëzit nga unë? –Që të mos presësh asgjë prej tyre ”.

“Janë ca thesarë që ekzistojnë vetëm për atë që i hynë një rruge të re”.

“Natyra është e padrejtë, në pafajësinë e saj.”

“Disa gjëra ndodhin vetëm një herë. Pastaj për të qenë i sinqertë ka dhe nga ato që mund të ndodhin vetëm në përralla”.

“Mos u frikëso kurrë nga fjala FUND”.

“-Si guxon të pretendosh që ka fëmijë të këqij?” Ulu në gjunjë dhe kërko falje!”.

Përgatiti Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...