E mërkurë, 24 Nëntor, 2021
7.5 C
Tirana

10 shprehje nga Luixhi Pirandelo, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Jeta është plot absurditete të çuditshme, të cilat, çuditërisht, nuk kanë nevojë as të duken të besueshme, pasi janë të vërteta”.

“Shpirtrat tanë kanë mënyrën e tyre të fshehtë se si kuptohen me njëri-tjetrin, për t’u bërë intim, ndërsa personalitetet tanë të jashtëm janë ende në grackën e fjalëve të zakonshme, në skllavërinë e rregullave shoqërore. Shpirtrat kanë nevojat dhe ambiciet e tyre, të cilat trupi i injoron kur sheh se është e pamundur t’i plotësojë ose t’i arrijë “.

“Çfarëdo që është realitet sot, çfarëdo që prek dhe beson dhe që të duket reale sot, do të jetë një iluzion nesër, si realiteti i djeshëm.”

“Sikur të mund të shihnim paraprakisht të gjithë dëmin që mund të vijë nga “e mira” që ne mendojmë se po bëjmë”.

“… dashuria ime e vërtetë ka qenë gjithmonë gjumi që më ‘shpëtoi’ duke më lejuar të ëndërroja”.

“E prezantoj veten tek ti në një formë të përshtatshme për marrëdhënien që dëshiroj të krijoj me ty.”

“Kur personazhet janë vërtet të gjallë përpara se t’i shpikë autori, ky i fundit nuk bën tjetër veçse i ndjek në veprimet e tyre, në fjalët e tyre, në situatat që ata hasin”.

“Nuk vlerësohet shumë fakti që njerëzit e çmendur janë me shumë fat”.

“A e mendon ndoshta, dhe ti, që një minutë më parë ishe një tjetër njeri?”

“Njeriu, shkrimtari, instrumenti i krijimit do të vdesë, por krijimi vetë nuk vdes kurrë”.

Përshtati Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset 17-vjeçari

Një sherr për konflikte të dobëta ka ndodhur në zonën e Laprakës, në Tiranë. Një 17-vjeçar me inicialet A. S., ka përfunduar në spital...

Mbi modelin Ramiz Alia

Nga: Genc Pollo Në 31 mars 1991, katër muaj pas themelimit të Partisë Demokratike, u mbajtën zgjedhje parlamentare, të cilat, për herë të parë mbas...

Fuste në vend mallra “si ndihmë humanitare”, procedohet përfaqësuesi i shoqatës

Dogana ka goditur një skemë mashtrimi. I referohemi një rasti me mallra të importuara “si ndihmë humanitare”. Nga skema e ngritur, përfaqësuesi ligjor i...

Ringjall fantazmën Millosheviç/Meta sulmon ‘Open Balkan’ dhe ‘shigjeton’ Ramën

Nisma e "Ballkanit të Hapur" nga Prishtina është sulmuar nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Për të, kjo nismë rivalizon procesin e Berlinit dhe...

“VIDEO 3D” e aksidentit në Bullgari, si u përplas autobusi

Në mediat maqedonase është publikuar një video 3D ku tregon skenën si ndodhi aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari. Aktualisht ka komente...