E mërkurë, 19 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Etiketa

thenie

10 shprehje nga Remarku, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Është thjesht e tmerrshme të mos kesh asgjë për të pritur". “Jeta nuk supozohet të na bëjë perfektë. Kush është perfekt e ka vendin në...

10 shprehje nga Tomas Eliot, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Vetëm ata që rrezikojnë duke shkuar shumë larg mund të zbulojnë se sa larg mund të shkohet". "Të bësh gjënë e dobishme, të thuash gjënë...

10 shprehje nga Skot Fitzxherald, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Momenti më i vetmuar në jetën e dikujt është kur shikon të gjithë botën e vet të shkatërrohet, s’mund të bëjë asgjë veçse të...

10 shprehje nga Emil Zola, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Nëse më pyet se ç’bëj në këtë botë, unë, një artist, do të të përgjigjem: Jam këtu për të jetuar me të madhe". "Mëkati duhet...

10 shprehje nga Xhovani Bokaço, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Asgjë nuk është aq e pahijshme sa nuk mund t'i thuhet dikujt nëse përdor fjalët e duhura për ta shprehur." "Buza e puthur nuk e...

10 shprehje nga Aldous Hokslei, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Faktet nuk reshtin së ekzistuari vetëm sepse nuk merren parasysh". “Fjalët mund të jenë si rrezet X; nëse i përdor në mënyrën e duhur ato...

10 shprehje nga Rei Bredbëri, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Për të shkatërruar një kulturë nuk ke pse djeg libra. Thjesht bëji njerëzit të ndalojnë së lexuari ". "Duhet të qëndrosh i dehur teksa shkruan,...

10 shprehje nga Franc Kafka, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Një libër duhet të jetë sëpata për detin e ngrirë brenda nesh". "Unë jam një kafaz, në kërkim të një zogu". "Shumë libra janë si një...

10 shprehje nga Tomas Man, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Shkrimtari është dikush për të cilin të shkruarit është më e vështirë se sa për të tjerët." "Është dashuria, jo arsyeja, ajo që është më...

10 shprehje nga Xhon Shtajnbek, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Pyes veten se sa njerëz më ka zënë syri gjatë gjithë jetës time dhe nuk i kam parë kurrë." "Të gjitha gjërat e mëdha dhe...

Të fundit

Ukraina: Rusia ka ngritur forcat pranë kufirit, gati të na pushtojë!

Ukraina ka paralajmëruar se Rusia "pothuajse ka përfunduar" ndërtimin e saj të forcave që mund të përdoren për një ofensivë kundër vendit, duke shtuar...

Kina thyen rekordin në prodhimin e qymyrit

Kina prodhoi më shumë qymyr se kurrë vitin e kaluar, ndërsa termocentralet e saj luftuan për të përmbushur kërkesën për energji elektrike, duke minuar...

E rrallë/Dëbora mbulon shkretëtirën e Saharasë

Bora është vendosur në rërën e shkretëtirës së Saharasë, pasi temperaturat ranë nën zero. Fotografi Karim Bouchetata ka kapur dje imazhe mahnitëse të borës dhe...

“Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mbërriti në Ukrainë të mërkurën mes frikës në rritje se një pushtim rus ndaj Ukrainës mund të jetë...

Te Gjergji në Lezhë ishte ambasadori austriak…

Nga: Frano Kulli Dje, në përkujtimin e 554- vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ishte edhe ambasadori i Republikës së Austrisë, Dr....