E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

10 shprehje nga Remarku, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Është thjesht e tmerrshme të mos kesh asgjë për të pritur”.

“Jeta nuk supozohet të na bëjë perfektë. Kush është perfekt e ka vendin në muze.”

“E çuditshme se si mund t’i komplikojmë gjërat vetëm e vetëm që të mos shfaqim atë që ndiejmë!”

“Mbaji gjërat në distancën e krahut… Nëse e lë diçka të të afrohet shumë, do të duash të kapesh pas saj. Dhe nuk ka asgjë pas së cilën një burrë mund të kapet përgjithmonë”.

“Mund të kthehesh në një kryeengjëll, në një budalla ose kriminel: askush nuk do ta vërë re. Por kur mungon një kopsë, e vënë re të gjithë”.

“Kemi kaq shumë për të thënë dhe nuk do t’i themi kurrë të gjitha”.

“Kjo është gjëja e veçant e pijes: që i bashkon njerëzit shumë shpejt, por midis natës dhe mëngjesit vendos një boshllëk që zgjat me vite”.

“-Pse jeton njeriu? -Që të mendojë pikërisht për këtë … ”

“Ishte një sekret melankolik ai që; realiteti mund t’i zgjojë dëshirat, por kurrë nuk do t’i kënaqë.”

“Asnjëherë mos bëj një gjë të komplikuar kur mund ta zgjidhësh dhe në mënyrën e thjeshtë. Është një nga sekretet më të rëndësishme në jetë ”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...