E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

10 shprehje nga Xhovani Bokaço, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Asgjë nuk është aq e pahijshme sa nuk mund t’i thuhet dikujt nëse përdor fjalët e duhura për ta shprehur.”

“Buza e puthur nuk e humb freskinë e saj, përkundrazi ripërtërihet ashtu si hëna.”

“Parajsa do të ishte vërtet parajsë nëse aty, të dashuruarve do t’u lejohej gjithë kënaqësia që kanë marrë në tokë”.

“Më mirë të rrish me djajtë: në gjashtë nga shtatë raste nuk dinë se çfarë duan”.

“Askush nuk do ta dijë kurrë dhe një mëkat i fshehur është gjysmë i falur “.

“Krijesa budallaqe, nuk e keni idenë se sa poshtërsi fshihet në një pamje aq të dlirë”.

“Nga gjithë gjurullditë e kësaj bote, vetëm varfëria nuk ndjell zili”.

“Bëni si themi ne jo si bëjmë ne”

“Gabimet e kryera në të kaluarën e largët është shumë më e lehtë t’i dënosh sesa t’i rregullosh.”

“Atje përmendën një thënie të famshme se shërbimi më i mirë që mund t’i bëhej Zotit qeknësh ta shpiesh djallin në ferr”

/Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...