Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

10 shprehje nga Emil Zola, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Nëse më pyet se ç’bëj në këtë botë, unë, një artist, do të të përgjigjem: Jam këtu për të jetuar me të madhe”.

“Mëkati duhet të jetë diçka e hollë, djali im i dashur.”

“Nëse njerëzit do ta donin pak fare njëri-tjetrin, mund të ishin kaq të lumtur”.

“Nuk jam unë që jam i fortë, është arsyeja, është e vërteta.”

“Arti është një qoshe e krijimtarisë, parë përmes një temperamenti”.

“Mos më shiko ashtu sepse do të t’konsumohen sytë”.

“Kur ke një vuajtje shumë të madhe, ajo nuk të lë vend për një tjetër.”

“Këta të rinjtë natyrshëm rriten me ide të ndryshme nga tonat, sepse kanë lindur për periudha kur ne nuk do të jemi më.”

“Dhuna nuk ka prosperitet, nuk mund ta ribësh botën brenda një dite. Kushdo që premton se do t’ju ndryshojë gjithçka menjëherë është ose budalla ose horr! ”

“Siguria e të pasurit nuk të lejon të dëshirosh.”/TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...