E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Turi i Francës, 10 fakte interesante mbi garën e çiklizmit

  1. Çiklizmi në Tour De France është një lodhje e pabesueshme. Çdo çiklist mendohet se djeg deri në 5,000 kalori në secilën etapë të garës!
  2. Kjo do të thotë që një çiklist që mund të shtyjë fort duhet të përballojë djegien e më shumë se 123,000 kalorive në fund të garës, në total!
  3. Deri në vitet 1960 ishte e zakonshme që çiklistët e garave të pinin alkool. Kjo sepse shpesh përdorej për të ndihmuar në dhimbjet në gjymtyrë!
  4. Ishte gjithashtu mjaft e zakonshme që çiklistët e garave të pinin duhan. Kjo ka shumë pak baza shkencore: çiklistët e asaj kohe mendonin se tymi u hapte mushkëritë dhe i ndihmonte të merrnin frymë gjatë rrugës!
  5. Vetëm dhjetë çiklistë e përfunduan turin në 1919-ën, duke e bërë atë rrethin më të vogël të historinë e garës.
  6. Franca, sigurisht, është kombi më i dekoruar në Turin e Francës.
  7. Eddy Merckx mban rekordin për më shumë e fitore, me 34 gjithsej.
  8. Tour De France është ndoshta ngjarja më e shikuar sportive në botë. Në total, thuhet se ndiqet nga rreth 12 milion njerëz çdo vit! Kjo vjen kryesisht për shkak të faktit se kaq shumë spektatorë shikojnë kalimin e çiklistëve, në rrugë.
  9. Kabineti i furnizimit ushqimor në Tour De France është i mbushur me të gjitha llojet e ushqimeve energjike. Mendohet se midis secilës garë konsumohen midis 3,900 dhe 4,000 copëza ushqimi.
  10. Shumë fitues të Tour De France ua atribuojnë fitoret gjërave apo njerëzve të ndryshëm. Fituesi i vitit 1947, Jean Robic, deklaroi se fitoren e tij ia atrubuonte pirjes së ujit nga shishet me bazë plumbi. Ai ndjeu se kjo e lejoi të zbriste më shpejt shpatet!/Tons of Facts
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Postimi i Vokshit në rrjetin social, Facebook Vendimi i pak javëve më parë nga Gjykata Kushtetuese thotë qartë se vendimi i qeverisë i një viti...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...