E mërkurë, 27 Tetor, 2021
6.5 C
Tirana

Etiketa

shprehje

10 shprehje nga Remarku, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Është thjesht e tmerrshme të mos kesh asgjë për të pritur". “Jeta nuk supozohet të na bëjë perfektë. Kush është perfekt e ka vendin në...

10 shprehje nga Tomas Eliot, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Vetëm ata që rrezikojnë duke shkuar shumë larg mund të zbulojnë se sa larg mund të shkohet". "Të bësh gjënë e dobishme, të thuash gjënë...

10 shprehje nga Skot Fitzxherald, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Momenti më i vetmuar në jetën e dikujt është kur shikon të gjithë botën e vet të shkatërrohet, s’mund të bëjë asgjë veçse të...

10 shprehje nga Emil Zola, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Nëse më pyet se ç’bëj në këtë botë, unë, një artist, do të të përgjigjem: Jam këtu për të jetuar me të madhe". "Mëkati duhet...

10 shprehje nga Xhovani Bokaço, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Asgjë nuk është aq e pahijshme sa nuk mund t'i thuhet dikujt nëse përdor fjalët e duhura për ta shprehur." "Buza e puthur nuk e...

10 shprehje nga Aldous Hokslei, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Faktet nuk reshtin së ekzistuari vetëm sepse nuk merren parasysh". “Fjalët mund të jenë si rrezet X; nëse i përdor në mënyrën e duhur ato...

10 shprehje nga Rei Bredbëri, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Për të shkatërruar një kulturë nuk ke pse djeg libra. Thjesht bëji njerëzit të ndalojnë së lexuari ". "Duhet të qëndrosh i dehur teksa shkruan,...

10 shprehje nga Franc Kafka, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Një libër duhet të jetë sëpata për detin e ngrirë brenda nesh". "Unë jam një kafaz, në kërkim të një zogu". "Shumë libra janë si një...

10 shprehje nga Tomas Man, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Shkrimtari është dikush për të cilin të shkruarit është më e vështirë se sa për të tjerët." "Është dashuria, jo arsyeja, ajo që është më...

10 shprehje nga Xhon Shtajnbek, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Pyes veten se sa njerëz më ka zënë syri gjatë gjithë jetës time dhe nuk i kam parë kurrë." "Të gjitha gjërat e mëdha dhe...

Të fundit

Të gjithë kanë Covid!, po ku shkuan fjalët e Helena Kadaresë!?

Nga: Frrok Çupi Para tre ditësh, Helena Kadare, kur s’ka dalë në publik prej vitesh, doli dhe lëshoi një lutje për rininë. “Ne të rriturit...

Bëri simbolin e shqiponjës dykrenare, Miss Serbia lë garën

Bërja e shqiponjës dy krenare nga Miss Serbia, Valentina Petrovic, ka tërbuar mediat serbe. Bukuroshja ka bërë shqiponjën, teksa ka pozuar me Miss Kosovën...

Zi në Ministrinë e Kulturës, ndërron jetë regjisorja e njohur

Një lajm tragjik ka ardhur sot nga Kosova, ku regjisorja e njohur Burbuqe Berisha, ka ndërruar jetë në ambientet e Ministrisë së Kulturës. Figura...

Një Kastriot i panjohur nga Dalmacia

Nga: Pëllumb Xhufi Emri dhe fama e Gjergj Kastriot Skënderbeut, e kthyen heroin në një referencë historike dhe element identifikimi kombëtar e kulturor për shqiptarët...

“Do shpërndajmë 1050 shtëpi”, Ahmetaj zbulon vendimin e qeverisë

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, ka zbuluar vendimin e qeverisë për Rindërtimin, ku në dy vjetorin e tërmetit do të shpërndahen 1050 shtëpi. Ahmetaj ka hedhur...