E diel, 17 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

10 shprehje nga Xhon Shtajnbek, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Pyes veten se sa njerëz më ka zënë syri gjatë gjithë jetës time dhe nuk i kam parë kurrë.”

“Të gjitha gjërat e mëdha dhe të çmuara janë të vetmuara”.

“Dhe pse nuk duhet të jesh me patjetër perfekt, mundesh me qënë gjithsesi i mirë”.

“Unë besoj se një grua e fortë mund të jetë më e fortë edhe se një burrë, veçanërisht në rastin kur në zemrën e saj ka dashuri. Them se një grua e dashuruar është e pashkatërrueshme ”.

“Kur një dritë fiket bëhet më shumë errësisë sesa sikur ajo dritë të mos kishte qenë kurrë ndezur”.

“Lufta është një simptomë e dështimit të njeriut si kafsha që mendon.”

“Kam lindur i humbur dhe nuk e kam me qejf të më gjejnë.”

“Ka më shumë bukuri e vërteta, edhe kur është bukuri ngjethëse”.

“Besoj se nuk ka kurrë mjaftueshëm libra.”

“Imagjinata do të më sigurojë një pasaportë për në ferr ndonjë ditë.”

/Përgatiti Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...