E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Autoritetet greke gjejnë pikturën e vjedhur, “Koka e një gruaje” nga Pikaso

Nëntë vjet pas vjedhjes, Ministria Greke e Kulturës paraqiti të martën për publikun pikturën e rikuperuar “Koka e një Gruaje” nga Pablo Picasso.

Një 49-vjeçar grek u arrestua të hënën.

Policia kishte zbuluar “Kokën e një Gruaje” dhe një pikturë të hershme nga artisti holandez Piet Mondrian në një përrua rreth 50 kilometra nga Athina.

Pikturat ishin fshehur më parë në një depo, deklaroi ministria të martën.

Në 2012-ën, hajduti e kishte ruajtur galerinë prej muajsh dhe me sa duket e dinte edhe kohën kur rojet dilnin për të pirë duhan.

Kur u pyet pse vodhi pikturën e Picasso, Mondrian dhe një vepër të italianit Guglielmo Caccia, tha se kishte kapur pikturat e para që hasi.

Ndërsa “Koka e një gruaje” është e paprekur, piktura e Mondrianit është dëmtuar pak, sipas Ministrisë së Kulturës.

“Koka e një gruaje” të Picasso-s jo vetëm që ka një vlerë prej rreth 16.5 milion eurosh, por ka një domethënie shumë të veçantë për Greqinë: piktura e vitit 1939 iu prezantua Greqisë. Pas Luftës së Dytë Botërore nga vetë Picasso në shenjë mirënjohjeje të rezistencës së vendit ndaj nazizmit.

Përkushtimi në pjesën e pasme të pikturës, i datës 1946, thotë: “Për popullin grek si homazh nga Pikaso”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Luiza Gega përfundon garën e 3000 metrave me pengesa, në çfarë vendi u rendit

Atletja Luiza Gega zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, ku dhe u...

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...