E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Video/ Momenti kur qëllohet me armë helikopteri i Presidentit të Kolumbisë

Media prestigjoze britanike, Daily Mail ka publikuar pamjet nga momenti kur helikopteri ku udhëtonte Presidenti i Kolumbisë Iván Duque, u sulmua me breshëri armësh.

Nga pamjet, shikohet momenti kur helikopteri fluturon mbi një qytet në provincën e Norte de Santander afër kufirit me Venezuelën të premten e 25 qershorit, ku dhjetëra të shtëna u qëlluan në drejtim të tij, përpara se të ulej në mënyrë të sigurt në Aeroportin Camilo Daza në Cúcuta.

Presidenti Duque ndodhej në helikopter së bashku me Ministrin e Brendshëm Daniel Palacios, Ministrin e Mbrojtjes Diego Molano, guvernatorin e Norte de Santander, Silvano Serrano dhe disa zyrtarë të tjerë vendas. Për fat të mirë, askush nga udhëtarët në helikopter ose ekuipazhi i fluturimit nuk u plagos.

“Unë dua të informoj vendin se pas përmbushjes së një angazhimi në Catatumbo pranë qytetit të Cucuta, helikopteri presidencial ishte viktimë e një sulmi,” tha Duque në një deklaratë.

Presidenti Duque e konsideroi sulmin një akt frikacakësh dhe shtoi se nuk do të trembet asnjëherë nga këto ngjarje terroriste. Forcat e sigurisë në Kolumbi kanë dhënë urdhër dhe janë në kërkim për personat që janë përgjegjës për kryerjen e kësaj vepre.

Duque, i shoqëruar nga Ministri i Brendshëm Daniel Palacios (majtas) dhe Ministri i Mbrojtjes Diego Molano
Duque, i shoqëruar nga Ministri i Brendshëm Daniel Palacios (majtas) dhe Ministri i Mbrojtjes Diego Molano

Armët e gjetura në vendngjarje, të cilat dyshohet se i përkasin ushtrisë së Venezuelës
Armët e gjetura në vendngjarje, të cilat dyshohet se i përkasin ushtrisë së Venezuelës

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokati mashtrues, merr 11 mijë paund për vizë studimi në Angli

Rreth dy muaj më parë, “Stop” transmetoi rastin e avokatit Sokol Berberi, i cili i mori 3 mijë euro një qytetari për vizë pune...

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...

Rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik, këmbimi valutor për ditën e sotme

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik. Ndërkohë, dollari dhe franga zvicerane kanë shënuar...

Kosovë/Omicron rriti infektimet, sot pritet të diskutohet për masat e reja

Varianti Omicron ka shtuar frikshëm infektimet në Kosovë, e ndërsa pritet nga ekspertët që të shtrëngohen sot masat anti-COVID. Në total numri i rasteve aktive...