E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

10 shprehje nga Skot Fitzxherald, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Momenti më i vetmuar në jetën e dikujt është kur shikon të gjithë botën e vet të shkatërrohet, s’mund të bëjë asgjë veçse të vëzhgojë”.

“Është pjesë e bukurisë së letërsisë, kur kupton se dëshirat e tua janë dëshira universale, se nuk je vetëm dhe i izoluar nga të tjerët. Ti perket diku. ”

“Më trego një hero dhe unë të shkruaj një tragjedi”.

“Nuk dua ta përsëris pafajësinë time. Dua kënaqësinë e humbjes së saj.”

“I zemëruar dhe gjysmë i dashuruar me të, dhe tmerrësisht i keqardhur që i ktheva shpinën”.

“Dhe mua më pëlqejnë këto festat e mëdha. Janë kaq intime! Në festat e vogla nuk ka privatësi”.

“Le t’mësojmë t’ia shfaqim miqësinë tonë dikujt sa është gjallë dhe jo pasi të ketë vdekur”.

“Jeta fillon nga e para kur bëhet freskët në vjeshtë.”

“Nuk shkruhet sepse do që të thuash diçka, por se ke diçka për të thënë”.

“Do të gjesh një tjetër! Zot! Zhduke këtë mendim. Pse nuk më thua se “nëse vajza ia vlente do të të kishte pritur? Jo, zotëri, vajza që vërtet ia vlen nuk pret askënd.”

Përgatiti Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...