E hënë, 16 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

10 shprehje nga Skot Fitzxherald, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Momenti më i vetmuar në jetën e dikujt është kur shikon të gjithë botën e vet të shkatërrohet, s’mund të bëjë asgjë veçse të vëzhgojë”.

“Është pjesë e bukurisë së letërsisë, kur kupton se dëshirat e tua janë dëshira universale, se nuk je vetëm dhe i izoluar nga të tjerët. Ti perket diku. ”

“Më trego një hero dhe unë të shkruaj një tragjedi”.

“Nuk dua ta përsëris pafajësinë time. Dua kënaqësinë e humbjes së saj.”

“I zemëruar dhe gjysmë i dashuruar me të, dhe tmerrësisht i keqardhur që i ktheva shpinën”.

“Dhe mua më pëlqejnë këto festat e mëdha. Janë kaq intime! Në festat e vogla nuk ka privatësi”.

“Le t’mësojmë t’ia shfaqim miqësinë tonë dikujt sa është gjallë dhe jo pasi të ketë vdekur”.

“Jeta fillon nga e para kur bëhet freskët në vjeshtë.”

“Nuk shkruhet sepse do që të thuash diçka, por se ke diçka për të thënë”.

“Do të gjesh një tjetër! Zot! Zhduke këtë mendim. Pse nuk më thua se “nëse vajza ia vlente do të të kishte pritur? Jo, zotëri, vajza që vërtet ia vlen nuk pret askënd.”

Përgatiti Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...