E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Po Lulzim, është e vërtetë: Peshku qelbet nga koka

Nga Alfred Peza

Nga atje ku është duke larguar vapën e madhe të kësaj vere, Lulzim Basha rri që rri kot si gjithmonë, ka nisur tia këpusi herë pas here ndonjë postimi në rrjetet e tij sociale. E përbashkëta e tyre është bërë mbyllja, me një shprehje të vjetër popullore, të cilën me sa duket ai vetë e ka mësuar tani vonë.

“Peshku qelbet nga koka”,- është refreni, me të cilën ka nisur ti mbyll postimet Lulzim Basha. E përdori atë kur u mor vendimi i Gjykatës Kushtetuese, për çështjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Apo kur SPAK kërkoi arrestimin e Kryetarit të Bashkisë së Lushnjes dhe zyrtarëve të tjerë lokalë atje. E më pas edhe për arrestimin e zyrtarëve të Ministrisë së Brendëshme, të akuzuar për çështjen e tenderit të uniformave të policisë.

Me siguri që do ta përdori, edhe në rastet e tjera që mund të ndodhin në vijim, por vetëm atëherë kur bëhet fjalë për zyrtarë apo “ish”-a të kësaj mazhorance. A thua se temat që janë objekt i punës së drejtësia si; abuzimi me postin, me pushtetin, korrupsioni, keqpërdorimi i fondeve publike, buxhetit të shtetit, taksave të qytetarëve, etj., janë çështje të majta. Janë çështje qeverie. E për rrjedhojë, opozita gëzoka apriori të drejtën ekskluzive, për të akuzuar për to kolektivisht kundërshtarët politikë, e jo përgjegjësitë juridike të të akuzuarve konkretë.

Ka dy qasje të pështira, në kulturën e të bërit opozitë në Shqipëri, kur vjen puna tek raporti me drejtësinë në përgjithësi dhe institucionet e reja të drejtësisë në veçanti:

E para, tani që SPAK po demonstron vullnet konkret për të goditur krimin pa parë ngjyrat e partive por vetëm provat e veta juridike, opozitarët po mundohen ta banalizojnë me çdo kusht, çmontimin e shpejtë që po i bëhet kulturës së deridjeshme të pandëshkueshmërisë. Duke i quajtur të gjithë të akuzuarit e të arrestuarit, sado lart në hierarkinë e shtetit e pushtetit, thjeshë ca “peshq të vegjël”.

E dyta, kur të goditurit dhe të shënjestruarit nga SHBA e deri tek SPAK, janë pjesë e opozitës dhe ish pushtetarë të saj, atëherë ata kanë gati akuzën e një drejtësie selektive që synon ruajtjen e stabiliteti në dëm të demokracisë në Shqipëri. Pra për ta, nëse Departamenti i Shtetit godet një socialist kjo është OK, por nëse në listën e zezë është një opozitar, atëherë kjo është e keqe dhe e dëmshme për vendin tonë.

Lexo edhe :   Ndëshkimi i Albin Kurtit si ai i Sali Berishës më 1992

Lulzim Basha është bartësi kryesor i kësaj kulture të të parit të gjërave me dy standarde të kundërta, kur vjen puna tek ndëshkueshmëria. Ndaj kushdo që goditet në Shqipëri, për Kryetarin e PD nuk mjafton. Për të dhe opozitarët e tjerë gjithçka do ishte në rregull vetëm në një rast: Nëse i godituri, ai akuzuari, i shpalluri “non grata”, i futuri në listën e zezë të SHBA, do të ishte vetëm ai e kush tjetër: Edi Rama!

Përderisa i godituri nuk është kundërshtari kryesor i Lulzim Bashës dhe zhbërësi i ëndrrave me pushtet i opozitarëve të tjerë si ai, i vetmi ngushëllim mbetet që të thonë: Peshku qelbet nga koka!

Lexo edhe :   Ndëshkimi i Albin Kurtit si ai i Sali Berishës më 1992

Sigurisht që “peshku qelbet nga koka” Lulzim. Ndaj SHBA e kanë akuzuar babain tënd politik Sali Berisha si “të përfshirë në korrupsion të rëndësishëm”.

Sigurisht që “peshku qelbet nga koka” Lulzim. Ndaj Departamenti Amerikan i Shtetit e ka akuzuar liderin tënd historik si “të përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë”.

Po Lulzim, është e vërtetë: Peshku qelbet nga koka! Ndaj Antony Blinken thotë për paraardhësin tënd në krye të PD dhe garantin e qëndrimit tënd akoma aty, se “retorika e tij (Sali Berishës) tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familijes dhe aletatet e tij politik në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë”.

Po Lulzim, po. Peshku qelbet nga koka. Ndaj DASH thotë se “do të vazhdojë të përdorë autoritetin për të promovuar përgjegjësinë për aktorët e korruptuar në këtë rajon” si Sali Berisha.

A quhesh peshk i madh nëse ke qenë për 30 vjet me radhë Kryetar i PD, President, Kryeministër dhe lider real i opozitës në Shqipëri? Po kokë peshku, a quhesh Lulzim, nëse e ke emrin Sali Berisha?!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për periudhën janar-prill janë shpenzuar 14 mln USD për 499 mijë të vaksinuar

Për vaksinimin e popullatës në 4 mujorin e parë të 2021 janë shpenzuar rreth 14 milonë dollarë sipas të dhënave të Ministrisë të Shëndetësisë....

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...